Avrupa Birliği ve Türkiye'de serbest bölgeler
Free zones in the European Union and Turkey
- Tez No: 210106
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Genel bir tanımlama ile serbest bölgeler, ülke sınırları dahilinde olmaklaberaber, dıs ticaret, vergi ve gümrük mevzuatının uygulanması bakımından ülkeningümrük hattı dısında sayılan bölgelerdir. Bu bölgelerde ilgili ülkeye ait yasaldüzenlemeler uygulanmamakta, bunun yanında yapılan faaliyetler için çesitli tesviklersaglanmaktadır.Serbest bölgelerin kurulmasındaki amaçlar; ihracatın arttırılması, dıs ticaret veyatırımlar ile ilgili bürokrasinin azaltılması, ithalatın daha kolay ve daha az maliyetligerçeklestirilebilmesi ve üretim ve istihdamın arttırılmasıdır.Bugün ülkemizde faaliyet gösteren serbest bölgelerin sayısı yirmi bireulasmıstır. 1985 yılında 3218 sayılı Kanun'la kurulmaya baslanan serbest bölgelerkuruldukları günden bu yana ekonomiye belirgin katkılar saglamıslardır. Agırlıklıolarak sanayi faaliyetlerinin yürütüldügü serbest bölgelerimizdeki faaliyetlerden eldeedilen her çesit kazanç vergi dısı bırakılmaktadır.Avrupa Birligi'nde serbest bölge uygulamaları incelendiginde ise, bölgelerdeagırlıklı olarak ticaret faaliyetlerinin yürütüldügü, dıs ticaret, gümrük ve vergiuygulamaları açısından da formalitelerin kısmen daha az olmakla birlikte, ülkemizdekikadar muafiyet tanınmadıgı görülmektedir.Türkiye'deki serbest bölgelerin AB'ye uyum sürecinde tartısma konusu olacagıve Birlik yasal mevzuatına uyum saglaması gerektigi açıktır.
Özet (Çeviri)
In general, free zones can be described as the zones which are within the bordersof country, but are out of customs line of the country in terms of foreign trade, tax andadministration of customs legislation. Legal regulations of the country are not carriedout in these zones; however, various supports are available for the actions performed.The aims of establishing free zones are to increase export, to decrease thebureaucracy related to foreign trade and investments, to perform easier and cheaperimport and to raise production and employment.Today, in our country, the number of free zones has reached twenty one. In1985, the free zones that started to be established through Law number 3218 have hadremarkable contributions to economy since then. Every sort of earning gained from ourfree zones, at which mostly industrial actions are carried out, is tax-exempted.When free zone administrations are examined in EU, it can be seen that in thesezones usually trade actions are carried out and although the formalities are partiallyfewer in terms of foreign trade, customs and taxation, exemption is not as much as inour country.It is very clear that the free zones in our country will possibly be a debatablesubject during EU adaptation process and will have to adapt to Union legal legislation.