Gazâlî'de din ve devlet ilişkisi
Ghazali?s views on relationships between religion and state
- Tez No: 210111
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde slam toplumlarındaki din-devlet iliskileri yorumlanırken konunun tarihi arka planının dikkate alınmadan islenmesi, önemli bir problem alanı olusturur. Her toplumun din-siyaset tecrübesi bir digerinden farklıdır. Kurumsal yapısı ve tarihi gelisimi farklı olan slam kültürünün, yeterince irdelenmeden, Batı kültür kavramları ile nitelendirilmesi daima karısıklıklara ve fikri tartısmalara neden olmaktadır. Bu açıdan slam toplumlarındaki din-devlet iliskilerini anlamak için özellikle slam tarihi boyunca gelisen tarihi gelismeleri ve önemli tecrübeleri degerlendirmek gerekir. Çalısma da, bu bakıs açısıyla XI. yüzyılda yasamıs bir slam düsünürü olan Gazâlî'nin, din-siyaset, din-devlet iliskisi hakkındaki görüsleri incelenmistir. Giris kısmında, arastırmanın konusu, önemi, amacı ve metodolojisi yanında ayrıca Gazâlî'nin dönemi, hayatı ve ilmi sahsiyeti hakkında bilgiler verilmistir. Birinci Bölüm'de arastırmanın temel konusu olan din ve siyaset/devlet iliskilerine deginilmektedir. kinci Bölüm'de ise Gazâlî'nin eserlerinden hareketle onun din ve devlet iliskisine dair düsünceleri incelenerek yorumlanmaya çalısılmıstır. Gazâlî'nin yasadıgı dönemde, din ve devlet iliskisi sosyal ve siyasi hayatın önemli bir boyutunu olusturmaktadır. Niteliklerini kaybeden bir hilafet kurumu ile slam toplumunda giderek kendini hissettiren ve siyasal bir güç olarak beliren Selçuklu sultanları bu iliskinin iki tarafı olmuslardır. Gazâlî, böylesi bir sosyal degismenin topluma olumsuz yansımalarını görmüs ve bu iki kurum arasındaki iliskilere dair önemli teoriler gelistirmistir. Gazali, din ve devlet ikilemi yerine“din ve devlet”isbirligini teklif ederek, dini, dünya ve âhiret hayatının saadeti için önemli bir araç olarak düsünmektedir. Devleti ise onun koruyucusu ve uygulayıcısı olarak görmektedir. Bu bakımdan din açısından devletin zorunlulugu üzerinde durmakta, her iki kurumu ikiz kardes ilan etmektedir.
Özet (Çeviri)
Interpretation of the relationships between Religion and State in the Islamic societies, without considering historical backgrounds constitutes an important problematic area. Every society has a different experience with religion and state. Defining the Islamic culture which has different institutional structure and historical development by Western terms cause confusions and discussions. Therefore, in order to understand relationships between religion and state in the Islamic societies, it is necessary to evaluate experiences and developments throughout Islamic history. This study scrutinize al- Ghazali?s views, an Islamic thinker lived in XI?th century, about religion-politics and religion and state. In the introduction, sections such as subject of the study, its importance and aims and methodological aspects, Ghazali?s era, his life and scientific personality are placed. Topic of the relationships between state and religion which is the main issue of the research constitutes the first section. In the second section of the research, Ghazali?s ideas about relationship between religion and state are interpreted by referring his studies. Relationship between religion and state was an important dimension of the social and political life of his era. The both side of this relationship were Princess of the Seljuks who are political power of this era and Caliphate institution which lose quality. Ghazali saw the negative consequences of such a social change and developed theories about the relationships between two institutions. Ghazali consider religion as an important mean for the happiness in this world and the hereafter and suggests cooperation between religion and state instead of the clash. Also he sees the state as a defender of the religion and provider of the religious life. Therefore, he emphasized the necessity of the state for the religion and announced that state and religion is twin brother.