Dini çoğulculuk ve din eğitimi
Religious pluralizm and religious education
  1. Tez No: 210110
  2. Yazar: GURBET KIZILTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı çağdaş dünyanın karşı karşıya kaldığı diniçoğulculuk problemini tanımlamak ve bu problemin çözümüne eğitim yoluyla katkıda bulunmak için dini çoğulculuğa ilişkin geliştirilen eğitim modelleri hakkında bilgi vermektedir. Araştırmada öncelikle İslam kültüründe dinsel çoğulculuğun nasıl algılandığı sorusuna yanıt aranmıştır. Bunun için temel İslam bilimlerinden hareketle, farklı din mensuplarının yoğun ilişki içinde oldukları İslam medeniyetinin ilk dönemleri incelenmiştir. Çalışmanın bir sonraki safhasında problemin, felsefi ve teolojik açıdan yoğun bir şekilde tartışıldığı Batı kültüründe nasıl algılandığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, farklılıklardan kaynaklanan ve dünya barışını tehdit eden sorunların çözümü için önerilen dinler arası din eğitimi modelleri incelenmiştir. Amaç farklılıkların bir arada nasıl daha iyi yaşayabileceklerine dair yeni açılımlar sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to define the religious pluralism that is encountered by the contemporary world and to give a description of educational models contributing to the problem aforesaid. The study seeks to answer the question of how the religious pluralism perceived in Islamic culture.Thus, with the starting point of fundamental Islamic sciences, the first periods of Islamic civilisation in which members of different religious were having social relations intensively, have been investigated. In further stage, the way the problem is regarded in Western culture where it is under intensive debate both philosophically and theologically has been determined.. At the end of the study, the prescribed models of inter religious education which have been proposed for the problems stemming from the differences and threatening the world peace have been investigated. In order to do this, we have tried to seek fashioned solutions as to how differences can live hand in hand together