Davranışsal finans ve pişmanlık teorisi'nin döviz kuru riskinden korunma kararına etkisi
The effects of behavioral finance and regret theory on currency hedging decision
- Tez No: 210143
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEĞER ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzün sıkı rekabet kosulları altında, verilecek olan finansal kararlar, hem kurumsal yatırımcılar hem de bireysel yatırımcılar için büyük bir önem tasımaktadır. Son zamanlarda finans alanında yapılmakta olan çalısmalar, insanların rasyonelligi üzerine kurulmus olan ?Geleneksel Finans Teori?'lerinin finans alanında gerçeklesen olayları açıklamakta yetersiz oldugunu ortaya koymustur. Buradan hareketle, psikoloji ve sosyoloji gibi bilim dallarında yapılmıs olan çalısmaların bulgularından yararlanarak, daha gerçekçi sonuçlar verecek finansal modeller üretilmesi çabasının sonucunda ?Davranıssal Finans? adında yeni bir alan ortaya çıkmıstır. Insanların rasyonel davranıs kalıplarının dısına çıkmasının nedenlerini, sonuçlarını ve finansal kararlara etkilerini inceleyen davranıssal finans alanında özellikle önemli olan üç teori vardır. Bu teoriler, beklenti teorisi, hayal kırıklıgından kaçınma teorisi ve pismanlık teori'sidir. Bu çalısma, davranıssal finans alanında genis bir literatür arastırması içermektedir. Bununla birlikte, Michenaud ve Solnik tarafından döviz kuru riskine açıklık kararının verilmesinde pismanlık teorisi'nin etkisini açıklamak amacıyla gelistirilmis olan model incelenmistir. Son 10 yılda, büyük bir gelisme göstermis olan davranıssal finansın, gelecek dönemlerde de önemini koruyacagı düsünülmektedir. Çünkü, insanların bas rol oynadıkları finans piyasalarında, basarının insan davranıslarının belli kalıplar içerisine oturtulmaya çalısılması ile degil, gerçekten anlasılması ve problemlere çözüm getirmek üzere olusturulan modellere dahil edilmesi ile saglanabilecektir. Davranıssal finans This watermark does not appear in the registered version - http://www.clicktoconvert.com alanı ve davranıssal finans teori'lerine giris niteliginde olan bu çalısma, daha kapsamlı çalısmalar için bir temel olusturabilecek niteliktedir. Anahtar Sözcükler Davranıssal Finans, Egilimler, Pismanlık Teorisi, Döviz Kuru Riskine Açıklık
Özet (Çeviri)
The financial decisions, which will be given under the severe competition circumstances, are critically important for both institutional investors and individual investors. Recently, the studies on the financial area prove that ?Traditional Finance Theories? based on rationality of man are not enough to explain the events on the financial area. Consequently, a new area named ?Behavioral Finance? arose in order to produce financial models with more realistic results in the light of the studies of psychology and sociology. There are three important theories in the behavioral finance field which examines the reasons and the results of man?s going beyond the rules of rational behaviors and the effects of them to the financial decisions. These theories are prospect theory, disappointment aversion theory and regret theory. This study involves a great research of literature on the behavioral finance field. Nonetheless, the model, which was enhanced by Michenaud and Solnik in order to explain the effects of regret theory used on the decision of risks of exchange rate, is examined. Behavioral finance, which develops during the last ten years, is thought to protect its importance in the future (coming) terms. Because in the finance markets in which man is the leading role, the success comes with the inclusion of models which understands and replies the problems not with the efforts of putting man behaviors into certain models. This study is a kind of introduction to behavioral finance and behavioral finance theory and it forms a base for more comprehensive studies.