İpotek sisteminin Türkiye sermaye piyasasına muhtemel etkileri
The possible impacts of mortgage system on Turkish capital market
  1. Tez No: 210142
  2. Yazar: SERDAR GULAMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir ülkede konut finansmanı probleminin çözülebilmesi söz konusu ülkedeki etkin isleyen bir kurumsal sistemin olmasına bağlıdır. Bir ülkede kurumsal konut finansman sisteminin sağlıklı isleyebilmesi ise birçok kosulun aynı anda gerçeklesmesi ile olur. Bu kosullardan birisi de ekonomik istikrardır. Türkiye'de birkaç senedir yakalanan olumlu havanın ardından devlet konut sorunu için kurumsal bir sistemin olusturulması adına birçok girisimlerde bulunmus, konut finansmanı sistemine iliskin kanun değisikliğine giderek kurumsal bir sistemin olusturulması için büyük bir adım atmıstır. Dolayısıyla bu çalısmada, kabul edilen ipotek sisteminin Türkiye sermaye piyasasına muhtemel etkileri üzerinde durulmustur. Böylece, ipotek sistemi, Türkiye'de konut sahibi olmak isteyen bireylerin hayalini kurduğu konutu satın almasını kolaylastıracak, ipotek piyasasını hareketlendirecek, insa edilen konutların ve bunlardan olusan sehirlerin çok daha tertipli ve düzenli olmasını ve sermaye piyasasına akacak uzun vadeli fonlarla sermaye piyasasının derinlesmesini sağlayacaktır. Ayrıca, ipotek sisteminin Türkiye sartlarına adapte olması için daha birçok kosulun sağlanması gerektiği de unutulmaması gereken konuların basında gelir. Çalısmanın son bölümünde Türkiye'deki ipotek sistemini tehdit eden unsurlara ve önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Among the major problems of developing countries is a lack of capital and some difficulties in finding sources for housing finance. In order to solve housing finance problems of a country depends on an existence of an efficient institutional system. Housing finance changes from country to country according to economical and social conditions, political regimes and developments of the market of credits. However, the main purpose of this study is to form an appropirate housing finance system in Turkey applied throughout the developed countries. Hence, the law related to housing finance system in Turkey have been examined. Housing, as being one of the most important necessities of human beings, needs an effective housing finance system. Housing demands could be lessed only by the mortgage credits. At the end of this study, we focus on the possible impacts of mortgage system on Turkish capital market