Avrupa Birliği ve Türkiye'de medya sahipliği ve finans ilişkisi
Media ownership and financial relationship in European Union and Turkey
  1. Tez No: 210201
  2. Yazar: GÜLAY ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞEVKET SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Avrupa Birligi ile Türkiye arasındaki iliskiler Ankara Anlasması'nın 1963 yılında imzalanmasıyla baslamıstır. Aralık 1999 Helsinki Zirvesi'nde ise Türkiye'nin adaylıgının teyit edildigini ve bu ülke için de bir katılım öncesi strateji ve katılım ortaklıgı belgesi hazırlanacagını ifade eden AB Konseyi'nin yükümlülük ve beklentilerin ön plana çıktıgı bir döneme girilmistir. Türkiye Avrupa Birligi iliskileri, 17 Aralık 2004'te alınan kararlar ile ilerleme kaydedilmistir. Birlige uyum süreci kapsamında, gerçeklestirilen müktesebatlarda, Türkiye'den; Tarım, Balıkçık, Görsel-isitsel politikalar... Vb. alanlara iliskin eksikliklerini tamamlaması istenmistir. Bu çalısma ile AB'ye uyum sürecinde; Türkiye'deki ve AB'deki basın isletmelerinin mülkiyet yapıları, rekabet politikaları, mali yapı analizleri hakkında bilgi verilmeye çalısılmıstır. 1980'lerde baslayan ticari yayıncılık ile, tamamen kontrölsüz sektörde, medyada varolan tablo ve reklam piyasası ve bununla birlikte politik çıkarlar degisiklik göstermistir. Bundan dolayı, Medya alanında, çesitli kural, düzenleme ve politikalar Avrupa Birligi Kriterlerinde yer almaktadır. çerisinde Avrupa Parlemantosu, Avrupa Konseyi ve diger uluslararası güçlü derneklerin bulundugu, Uluslararası Kuruluslar, medya sistemi için resmi uyarı ve tavsiyeler yoluyla sorumluluklara sahiptirler. Türkiye Basın Yasası, Avrupa Birligi Direktifleri ve Prensipleri içerisinde tam bir uyumluluga sahip degildir.
Özet (Çeviri)
The relationship between Turkey and the European Union, since the Ankara European Council declared Turkey as a candidate state and asked the Commission to prepare a Pre-Accession Strategy and an Accession Partnership for Turkey. Turkey-EU Relations have been gone by the decisions dated 17 December 2004, hasted. In the processes of accession to Union, in the acquisitions, Turkey had been asked to fulfill the conditions about policies on Agriculture, Fishery, Audio-Visual etc. In this study, in the process of accession to Union, information has been tried to give about market conditions, competing policies and financial structure analyses of press businesses in Turkey and EU. When commercial press began in the 1970s, in a totally unregulated marketplace, it changed the media scene and the advertising market, as well as the political stakes. Therefore there are some European Union?s role regulation and policy at EU level about media sector. The nternational Communities ? including the European Parliament, the Council of Europe and other influential international institutions? have responded by issuing formal warnings and recommendations to media system. The Turkish legislation to press does not fully comply with provisions included in the EU directives and the EU principles for the mass media sector.