Türk basın işletmelerinde teknoloji kullanımının gelişimi ve teknoloji kullanımında Hürriyet ve Zaman gazetelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Usage and development of technology in Turkish press enterprises and comparatively examine the usage of technology through the journals of Hurriyet and Zaman
  1. Tez No: 210237
  2. Yazar: NURİ SERTAÇ SIRMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP YELDA KABAN KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzün git gide küçülen dünyasını ileriye tasıyan ve tasıyacak en önemli kavram olan teknoloji, basın isletmelerini de derinden etkilemis ve tüm dinamiklerinde köklü değisikliklere sebep olmustur. Hızla değisen dünyanın artan bilgi ve haber trafiğine yetisebilmek için hızlanmak ve hatasız üretim yapma zorunluluğuyla karsı karsıya olan basın isletmeleri kendi alanlarındaki teknolojik gelismeleri yakından takip edip bunları özümsemek zorundadırlar. ?lk zamanlarında sadece matbaalarla üretim hayatına devam eden gazeteler, teknolojinin gelismesi ile birlikte masaüstü yayıncılık teknolojileri ile tanısmıs ve zaman içinde masaüstü yayıncılık gazete üretiminin vazgeçilmez bir parçası haline gelmistir. Günümüzde gazete üretiminin tamamı sayısal ortamlarda gerçeklestirilmektedir. Hazırlık asamasında haber ve fotoğraf arsivlemesi için kullanılan otomasyon yazılımları getirdikleri bilgiye ulasım kolaylıkları ile üretime büyük hız kazandırmaktadır. Baskı asamasında ise büyük yatırımlar ile alınan yüksek kapasiteli web ofset makineleri ve CTP cihazları gazetelere yüksek hata düzeltme toleransı ve olabilecek en hızlı üretim sürelerini kazandırmıstır. ?nternet, telekom sirketlerinin yatırımları ile gelismis ve her vede kolayca erisilebilir hale gelmistir. Basın isletmeleri bu yeni medya üzerinde de yayın hayatlarına devam etmekte ve bu yeni medyaya çok önem vermektedirler. Reklam verenlerinde bu yeni medyayı kabullenmesi ve yatırımlarını bu yönde arttırarak devam etmeleri ile internet gazeteler için vazgeçilmez bir yayın ortamı haline dönüsmüstür. Teknoloji'nin yeni bulusları olan e-kâğıt ve e-mürekkep teknolojileri basın isletmelerinin internetten sonraki yayın ortamı olarak önümüze çıkmaktadır. Çalısmamızda yukarıda sözü edilen tüm bu teknolojilerin basın isletmelerine kattığı artılar ve eksiler incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Technology is the most important term that carries to forward our present world which is getting smaller, effected deeply to the press enterprises and causes the radical differences in all dynamics. In the rapidly changing world, if the press enterprises want to catch the growing knowledge and news traffic, they have to be fast and have to make flawless production, so they have to follow the technological improvements in their area and they have to assimilate them. At the beginning journals which made production only with press, with the development of technology they introduce with desktop publishing technology and in the length of time desktop publishing is become the indispensable part of journal production. Now a days whole press production consist in digital media. Automation software that is used in preparing level for news and photograpy archives, makes convenience to reach the knowledge and bring a big velocity to production. In press level, high capacity web ofset machines and CTP machines which are bought with huge investments, bring the journals to high error correction tolearence limit and fastest production times. Internet which is developed by Telekom firms investments, can be reached easily in all houses. Press enterprises are going on their publication lifes through this new media which is very important for them. Internet is become one of the most indispensable media for journals because advertiser?s accept it as a new media. E-paper and e-ink which are the new inventions of new technology, are the next publication media after the internet for press enterprises. In this thesis, all these technologies positive and negative additions through the press enterprises explained above are examined.