Yönetsel açıdan e-dönüşüm ve bir uygulama
Executively e-transformation and practice
  1. Tez No: 210236
  2. Yazar: GÖKHAN KURTTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET LÜTFİ ORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilinen tek kapalı sistem kâinattır. Diğer bilinen sistemlerin tamamı ise açık sistemlerdir. Sistemler böylesine sıklıkla açık biçimde olageldiğine göre değişim de kaçınılmaz bir olgudur. 20. Yüzyılın son çeyreğinde küreselleşme olgusu yaşanmıştır, buna koşul olarak uluslararası rekabet giderek daha fazla bilgiye dayalı hale gelmektedir. Bilgiye dayalı rekabet ortamında ayakta kalabilmek mevcut kurumsal yapı ve anlayışlarda köklü değişiklikleri zorunlu kılmaktadır. Hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin tetiklediği bu dönüşüm süreci, ekonomide olduğu kadar yaşamın her alanında kendini hissettirmekte, ülkeleri ve işletmeleri geleneksel tanımların ve yaklaşımların ötesinde çözüm arayışlarına sevk etmektedir. Küreselleşme süreci içinde; bilgi akışını sağlıklı, doğru ve kapsamlı bir şekilde alabilen, bu bilgiyi doğru ve zamanında kullanabilen işletmeler rekabette üstünlük sağlamakta ve fırsatları kullanarak kriz ortamlarında dahi varlıklarını devam ettirebilmektedirler. Çalışma içerisinde Küreselleşmeyle paralel gelişen çağdaş sonraki yaklaşımların e-dönüşüme katkıları ele alınmış ve basınçlı gaz sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede e-dönüşüm uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The only closed system that is known is the cosmos. All the other known systems are open systems. Alternation is an inevitable fact since systems perpetuate such frequently open like this. 20. Globalization fact has been experienced during the last quarter of the century, therefore international competition becomes based on information more and more Competition based on information makes it a must to make changes among present institutional structures and concepts in order to survive. This transformation period triggered by rapidly developing information and communicaiton technologies effects all areas of life as much as it effects economies. The business companies which are able to receive information flow correctly and successfully and use this information at right time and correctly head in competition and they even go on their activities during crisis. The contributions of subsequent aproaches to e-transformation which develope as parallel to golabalization are also discussed in the study and e-tranformation practice has been made in a business which operates in pressurized gas sector