9.sınıf coğrafya dersinde basınç ve rüzgâr konularının işbirlikli öğrenme yöntemi ile öğretilmesinin öğrenci başarısına etkisi
The influence of teaching pressure and wind topics on students success through the methods of co-oparitive learning in 9. class geography lessons.
  1. Tez No: 210267
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu arastırmada 9.sınıf coğrafya dersinde yer alan iklim bilgisi ünitesinin basınç ve rüzgâr konusunun öğretilmesinde isbirlikli öğrenme yöntemi ile düz anlatım yönteminin öğrenci basarısına etkileri arastırılmıstır. Elinizde bulunan bu arastırma 2006 ? 2007 eğitim ? öğretim yılının 2. döneminde Yalova ili merkez ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nin 9B ve 9N sınıflarında eğitim gören 60 öğrenci üzerinde gerçeklestirilmistir.9N sınıfında eğitim gören 30 öğrenci deney,9B de eğitim gören 30 öğrenci de kontrol grubunu olusturmustur. Uygulama deney grubunda isbirlikli öğrenme yöntemi, kontrol grubunda ise düz anlatım yöntemi uygulanarak yapılmıstır. Öğrencilerin basarı durumunu ölçmek için ön (ilk) test ve son test, hatırda tutma durumunu ölçmek için de kontrol testi seklinde 40 sorudan olusan basarı testleri kullanılmıstır. Elde edilen bulgulara dayanılarak isbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubunun basarısının, düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubunun basarısına göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research was done with two different methods: group work and being told by the teacher. The topics were the air pressure and wind topics of 9th grade geography lesson. The aim of the experiment was to see the affect of different methods on ability to remember. The research has been done in the second semester of 2006-2007 with 60 of the 9th grade students of Fatih Sultan Mehmet High School in Yalova. 30 students of the experiment group was in the B section who made up the control of the experiment. The other 30 students were in the N section. For the N group the learning was done mostly with group work whereas the control group was only taught by the teacher. To test the success of the teaching methods and to see the affect of different methods on the students ability to remember, two tests was done to the students one at the beginning and the other at the end. The test consisted of 40 questions. The data that we gained at the end shows clearly that the students who have been exposed to group work has a better rate of learning and remembering.