Kariyer girişi evresi öğretmenlerinin profesyonel gelişimi
Career beginning phase teachers professional development
- Tez No: 210268
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kariyer üzerine yapılan arastırmalar oldukça fazladır. Ancak ögretmenlerin kariyer evreleri üzerine yapılan arastırmalar yeterli degildir. Bu konuda yapılan arastırmalar daha çok bütün meslek hayatını içine almaktadır. Bu arastırmada arastırmalar sonucunda ortaya konan ögretmenlerin kariyer evrelerinden meslege baslangıç evresi olan Kariyer Girisi Evresi'nde ögretmenlerin profesyonel gelisimini etkileyen faktörler arastırma konumuz olmustur. En çok zorluk yasanan evre olan ve baska bir kariyere geçisin en çok yasandıgı evre olmasından dolayı bu evre arastırma için tercih edilmistir. Bu arastırmanın amacı, devlet ve özel ilkögretim okullarında görev yapan kariyer girisi evresini yasayan (1?5 yıl deneyimli) ögretmenlerin profesyonel gelisiminin incelenmesidir. Arastırmaya kaynaklık eden veriler, arastırmanın amacına uygun olarak, literatür bilgileri paralelinde ve uzman görüsleri dogrultusunda hazırlanan anket devlet okulları ve özel okullarda görev yapan Kariyer Girisi Evresi'ni yasayan ögretmenlere dagıtılmıs ve isaretlendikten sonra toplanmıstır. Arastırma tarama modeli olup, besli likert tipi anket kullanılmıstır. Arastırmada anket formu aracılıgıyla toplanan veriler; SPSS 13.0 paket programı yardımıyla degerlendirilmistir. Anket degerlendirilirken istatistik islemlerinin saglıklılıgı açısından üçlü grupta incelenmistir. Degerlendirme sonucunda elde edilen veriler arastırma problemi ve alt problemler dogrultusunda literatürden hareketle yorumlanmıstır. Kariyer Girisi Evresi ögretmenlerinin profesyonel gelisimini etkileyen faktörler, bagımsız degiskenlere göre incelendiginde: Kariyer Girisi Evresi ögretmenlerinin en çok katıldıkları maddeler sunlardır. Cinsiyet degiskenine göre: egitim alanında yeni çıkan yayınları ve bilim çocuk dergilerini takip etmelerinin farklı bakıs açıları kazanmalarını sagladıgını belirtmislerdir. Egitim düzeyi ve brans degiskenlerine göre: meslege basladıkları günden bugüne meslekî bilgi, beceri ve tecrübelerinin sürekli arttıgını belirtmislerdir. Kıdem yılı degiskenine göre: kıdem yılı arttıkça ögretmenlik meslegini daha ilginç bulduklarını belirtmislerdir. Görev yaptıgı okul türü degiskenine göre: iv okul müdürünün iyi bir lider olmasının kurum kültürünün olusmasında etkili olacagını belirtmislerdir. Hizmet içi egitim degiskenine göre: zamanı iyi plânlama ile etkili bir sekilde kullanabilmenin sınıf hâkimiyetini kolaylastıracagını belirtmislerdir. Mezun oldukları lise türü degiskenine göre: ögrenci basarısızlıklarının kendinden de kaynaklanabilecegini düsünerek özelestiri yaptıklarını: okul yönetimi ve velilerin yeniliklere açık olmasının mesleki gelisimlerini olumlu etkiledigini belirtmislerdir. Özel okullarda çalısan ögretmenler ile devlet okullarında çalısan ögretmenler arasında önemli bir farklılık olmadıgı görülmüstür. Arastırma, Kariyer Girisi Evresi ögretmenlerinin profesyonel gelisimini etkileyen faktörler ile ilgili bulgular ortaya konularak meslegin baslangıcında görevlerini daha verimli yerine getirmelerinde ne tür yardım ve destege ihtiyaç duydukları belirlenmeye gayret edilmistir. Bu arastırmada ortaya konan bulguların daha ayrıntılı incelenerek, baska arastırmalara konu olmasında faydalı olacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are so many researches about career but few on the stages of teachers? career. The researches about this area are mostly on whole career life. At this research paper we have studied on one of the career stages ?Career Beginning Phase? of teacher?s which is the initial stage of career life. At this stage we have focused on the factors which affect the professional development of teachers. This stage is prefered because it is the most difficult stage and transitions to other stages commonly seen. The aim of this research is to examine the professional development of 1 to 5 years teachers in government and private schools who experience the ?Career Beginning Phase.? The resource of this research ?variables? is appropriate to the aim of the research and parallel to the experts view and literature and on these basis the survey is prepared. This survey is distributed and collected after crossed out to the teachers working in private and government schools who experience this stage. The method of the research is ?survey? and fivefold linkert survey is used. The variables collected by the survey is exemined by SPSS 13,0 packet programme. While assessing the survey results, to have objective results, it is examined in three parts. The results obtained at the end of the research is explicated according to research problems and literature. When ?Career Beginning Phase Teachers? ? professional development factors are examined according to the dependent variables the items which are most agreed are by career beginning phase teachers?are these: According to the sex variable they stated that to follow the latest journals on education and science kids magazines help them to learn new aspects. According to the education level and branch variable they stated that their ability, knowledge vi and experience increased continuously since the day they started the job. According to the seniority variable they stated that they see the job more interesting as their seniority level increased. According to the school variable they have worked they stated that their principals? being a good leader effective to occur a school culture. According to the in service training variable they stated that to plan the time and use effectively help class administration. According to the school graduated variable they stated that thinking the students? failure can also caused of themselves they make self criticism and school administration?s and parents being open to innovations help their professional development. No significant difference is observed between teachers working in government and private schools. Research is studied using the variables that affect the professional development of ?Career Beginning Phase Teachers? and to determine and beneficial at the points they need help and support at the beginning phase of their career. The results of this research is thought to be beneficial to other researches if it is examined comprehensively.