Ailede problem çözme, evlilik doyumu ve örnek bir grup çalışmasının sınanması
Problem solving in family, marital satisfaction and evaluation of a group work case
- Tez No: 210292
- Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu arastırmanın amacı, arastırmacı tarafından gelistirilmis olan, ailede problem çözme becerilerinin gelistirilmesi yoluyla evlilikten elde edilen psikolojik doyumun arttırılmasına yönelik olarak kurgulanmıs grup çalısmasının, çiftlerin evlilik doyumlarının arttırılmasında etkisinin olup olmadıgının incelenmesidir. Problem çözme becerilerini gelistirme yoluyla evlilik doyumunu arttırma grup çalısması, katılımcıların evlilik iletisimlerini gelistirebilmek ve çift olarak yasadıkları problemleri çözebilmelerini saglamak amacıyla hazırlanmıs bir beceri gelistirme grubudur. Ön test-son test kontrol gruplu deneme modeline uygun olarak hazırlanan arastırmanın çalısma grubunu, hepsi ilk evliliginde olan, yasam döngüsünün üçüncü ve dördüncü basamaklarında yer alan, en az 5 senelik evli ve çocuk sahibi 10 evli birey olusturmustur. Grup çalısmasının etkililigini belirlemede yardımcı olması amacıyla, öncelikle arastırmacı tarafından çiftlerin evlilik doyumlarını ölçmeye yönelik olarak Evlilik Doyum Ölçegi (EDÖ) tasarlanmıstır. Grup çalısması baslamadan önce ve çalısma bittikten sonra, deney ve kontrol grubunda yer alan bireylere, Evlilik Doyum Ölçegi (EDÖ) ile beraber, Problem Çözme Envanteri (PÇE) ve Stresle Basa Çıkma Tarzları Ölçegi (SBTÖ) uygulanmıs ayrıca bir anket formu verilmistir. Deney grubuna 8 hafta süresince, haftada bir gün iki saat süren oturumlarla, evlilik iletisimlerini destekleyici ve iliski içerisindeki problemlerinin çözümünü gelistirici, evlilik doyumlarını arttırmaya yönelik uygulamalar yapılmıstır. Kontrol grubuyla bu anlamda her hangi bir çalısma yapılmamıstır. Uygulama ve verilerin toplanması asamasından sonra, elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri yapılmıstır. Deney ve kontrol gruplarının uygulanan grup çalısması öncesinde ve sonrasında elde ettikleri puanlarının karsılastırılması amacıyla, ölçeklerden elde edilen verilere Mann-Withney U Testi uygulanmıstır. Deney grubunun ve kontrol grubunun ön test ve son test verilerinin karsılastırılması amacıyla, uygulama sonrası elde edilen puanlara Wilcoxon Eslestirilmis Çiftler saretlenmis Sıra Sayıları Testi uygulanmıstır. Böylece denenceler dogrultusunda gruplar arasında farklılıkların olup olmadıgı tespit edilmistir. Elde edilen istatistik sonuçların manidarlıgı 0.05 düzeyinde test edilmistir. Yapılan istatistiksel analizler sonrasında uygulamaya iliskin bulguları su sekilde özetleyebiliriz: 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain the effectiveness of ?marital satisfaction enhancement group work via improving problem solving skills? in family wich has been developed via researcher, over the married couples? marital satisfaction level. The ?marital satisfaction enhancement group work through improving problem solving skills? is a kind of skill development group that improves the couples? communication and problem solving competencies. The research is based on the pre-test, post-test control group experiment model and all of the 10 participants were at their first marriage, on the third or forth level of family life cycle, minimum five years old married and had children. First of all the Marital Satisfaction Scale was developed in order to determine the effectiveness of the group work. The Marital Satisfaction Scale, Problem Solving Inventory, Ways of Coping Styles Inventory and a questionnaire were applied to the experiment and control group participants both before and after the study. The group program was applied to the experiment group within a period of nine weeks, every week on e certain day and for about two hours in order to support their couple communication, to solve their problems and enhance their marital satisfaction. Marital satisfaction enhancement group work was not applied to with the control group. After the application and data collecting period, the data were analyzed to compare the scores of the experiment and control group students before and after the education. Mann- Withney U Test and Wilcoxon Test was applied to the data gathered by the scales. Therefore, it was verified whether the experiment and control groups differentiated from each other. The significance level for all statistics was assumed at 0.05. After the statistical analysis, the results can be summarized as follows; 1.