İlköğretim 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin ailelerine ilişkin değerlendirmeleri ile anne babalarının evlilik doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between parents' marital satisfaction and the 8th grade students' family assesment
  1. Tez No: 286472
  2. Yazar: ZEYNEP ERKENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı anne babalarının evlilik doyumları ile ilköğretim 8.sınıf öğrencilerinin algıladıkları aile işlevleri arasında anlamlı bir ilişkinin; bazı değişkenlere göre ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin algıladıkları aile işlevleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını incelemektir.İlişkisel tarama modelinde yapılan bu araştırmanın örneklemini İzmir İli Torbalı İlçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı 316 ilköğretim 8.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler `Aile Değerlendirme Ölçeği', `Evlilik Yaşamı Ölçeği' ve `Kişisel Bilgi Formu' ile toplanmış ve SPSS paket programında t testi, Kruskall Wallis, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Mann Whitney U teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda anne babaların evlilik doyumları ile ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin algıladıkları aile işlevleri arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin; cinsiyetlerine göre algıladıkları iletişim, gereken ilgiyi gösterme ve davranış kontrolü işlevleri arasında; kardeş sayısına göre iletişim, duygusal tepki verme işlevleri arasında; aile gelirinin yetip yetmemesine göre problem çözme ve roller işlevleri arasında; annenin öğrenim durumuna göre problem çözme, gereken ilgiyi gösterme ve davranış kontrolü arasında anlamlı farklılıklar olduğu; babanın öğrenim durumuna göre ise bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Aileleriyle İzmir' de yaşayan öğrencilerin sonradan İzmir' e yerleşenlere göre problem çözme, iletişim, roller, duygusal tepki verme ve genel işlevler boyutlarında; çekirdek ailede yaşayan öğrencilerin geniş ailede yaşayanlara göre iletişim, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme işlevlerinde daha sağlıklı değerlendirmede bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate whether there is a significant relationship between the primary school 8 th grade students? parents?s marital satisfaction and the students? perception of family functions and to investigate whether there is a significant difference between the primary school 8 th grade students? perception of family functions according to some variables.The research made according to correlation survey model and the sample of the study consist 316 primary school 8th grade students of National Education Ministry in Torbalı, İzmir. The data has been collected by ` Family Assesment Device?, ` Marital Life Device?, `Personal İnformation Form? and analysed by using t test, Kruskall Wallis, one-way analysis of variance and Mann Whitney U techniques in SPSS packet programme.According to the findings of the study, it has been seen that there is a negative medium degree significant relationship between the parents? marital satisfaction and the primary school 8 th grade students? perception of family functions.There are significant differences between the primary school 8th grade students? gender and their perceptions of comuncation, affective involvement and behavior control functions; their family?s economical situations between problem solving and rolles functions; their mothers? educational levels between problem solving, affective involvement and behavior control but there are not any difference between their fathers? educational levels.It has been seen that there are more positive evoluations between the students living in İzmir with their families, about problem solving, communication,rolles, affective responsiveness and general functions; between the students living in nuclear families and students living in big families about communication, affective responsiveness, affective involvement functions.