Sosyal bilgiler derslerinde oluşturmacı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin bilişsel öğrenme düzeylerine ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The influence of constructive learning approach in social studies classes on the students’s cognitive learning levels and their attitude towards the classes
  1. Tez No: 210294
  2. Yazar: HİLMİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu arastırma, sosyal bilgiler derslerinde olusturmacı ögrenme yaklasımının ögrencilerin bilissel ögrenme düzeylerine ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıstır. Arastırmada amaca uygun olarak deney ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıstır. Arastırma, 2006?2007 ögretim yılı ikinci döneminde stanbul li, Eyüp lçesi, Gümüssuyu lkögretim Okulu'nda okuyan 7. sınıflardan random usulü seçilen 7/A (kontrol) ve 7/B (deney) olmak üzere bu iki sınıfta okuyan toplam 79 ögrenci ile gerçeklestirilmistir. Arastırma 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde ?Osmanlı Kültür ve Uygarlıgı? ünitesi boyunca toplam 4 hafta süre ile deney grubunda olusturmacı ögretim yaklasıma dayalı yöntemlerle dersler islenirken kontrol grubunda ise geleneksel ögretim yöntemlerine göre dersler islenmeye devam edilmistir. Verilerin elde edilebilmesi için ünite ile alakalı Bilgi Basarı Testi gelistirilmis, Yurdakul (2004) tarafından gelistirilen Sosyal Bilgiler Tutum Ölçeginden yararlanılmıs ve görüsme formu kullanılmıstır. Görüsme sırasındaki ögrenci görüsleri ve SBTÖ'ndeki açık uçlu soruya verilen yanıtlar nicel verileri desteklemek amacıyla kullanılmıstır. Veri toplama araçlarından BBT ve SBTÖ deney ve kontrol gruplarına ön test-son test olarak uygulanmıstır. Görüsmeler ise uygulama bitiminde deney grubu ile gerçeklestirilmistir. Elde edilen nicel verilerin analizinde liskili Grup T-testi, liskisiz Grup T-Testi, One-Way ANOVA ve Pearson Korelasyon teknikleri kullanılmıstır. Nitel veriler içerik analizi teknigi ile degerlendirilmistir. Elde edilen sonuçlara göre; ? Olusturmacı ögrenme yaklasımına dayalı islenen Sosyal Bilgiler derslerinin ögrencilerin bilissel basarısını arttırmada geleneksel yönteme göre daha etkili oldugu, ? Olusturmacı ögrenme yaklasımına göre islenen derslerin ögrencilerin derse yönelik olumlu tutum gelistirmelerinde etkili oldugu, ? Olusturmacı ögrenme yaklasımına göre, derslerin islendigi deney grubu ögrencilerinin cinsiyete ve ekonomik durumlarına göre basarı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılıgın olmadıgı, ? Olusturmacı ögrenme yaklasımına göre derslerin islendigi deney grubu ögrencilerinin cinsiyete göre, kızlar lehine derse yönelik olumlu tutum gelistirmede anlamlı bir farklılıgın oldugu; fakat ekonomik durumlarına göre tutumları açısından anlamlı bir farklılıgın olmadıgı, ? Olusturmacı ögrenme yaklasımına göre derslerin islendigi deney grubu ögrencilerinin ders basarıları ile derse yönelik tutumları arasında anlamlı bir iliskinin oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the influence of constructive learning approach in social sciences classes on the students?s cognitive learning levels and their attitude towards the classes In this study, experimental pattern including experiment and control groups compatible with the the purpose of the study. The study embraced the 79 students seleceted randomly from the classrooms 7/A (control group) and 7/B (experiment group) in Gümüssuyu Primary School, in Eyüp in stanbul in the second term (spring term) of 2006?2007. In the scope of this study, whereas in the experiment group ?Otoman Culture and Civilization? unit of Social Sciences course was taught for 4 weeks by using the methods of constructive approach, in the control group, the same unit was taught by using the traditional teaching methods. In order to get the data, an Achiement Test (AT) related to that unit was developed, Social Sciences Attitude Scale (SSAS) developed by Yurdakul was used, and interview forms were used. During the interviews, the opinions of the students and the open ended questions in the SSAS were used so as to support the quantitative data. AT and SSAS which are among the data collecting tools were implemented as pre-test and final test. Interviews were conducted with the experiment group at the end of the implementation. In the analysis of the quantitative data acquired, Relevant Group T-testi, rrelevant Group T-testi, One-Way ANOVA and Pearson Correlation techniques were used. Qualitative data was evaluated by using content analysis technique. According to the results acquired; ? The Social Sciences lessons which are taught depending upon the constructive learning approach proved to be more effective than traditional method in terms of increasing cognitive success. ? The lessons taught depending on the constructive learning approach is effective to make students improve positive attitude towards the courses. ? In the experiment group to whom techniques of the constructive learning approach were implemented, there were no meaningful difference in students? success in terms of their gender and economic situation. ? In the experiment group to whom techniques of the constructive learning approach were implemented, there was a meaningful difference in female students? improving positive attitude towards the course; however, there was no meaningful difference regarding the attitude issue in terms of economic situation. ? In the experiment group to whom techniques of the constructive learning approach were implemented, it was witnessed that there was a meaningful relationship between students? success and attitude towards the course.