İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde kanıt temelli öğrenme modeli: bir eylem araştırması
Evidence based learning model in the 6st grade primary school, social studies lesson: An action research
  1. Tez No: 210274
  2. Yazar: RAMAZAN ALABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu arastırmanın amacı, ?Kanıt Temelli Ögrenme Modeli?nin lkögretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler derslerinde uygulanmasıdır. Arastırma ilkögretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi tarih konularının ögretiminde 12 yas grubundaki 29 ögrenci ile yürütülmüstür. ?Kanıt Temelli Ögrenme Modeli? olarak tanımlanan ve bu ögrenme modelinin dogasına uygun sekilde farklı ögretim teknikleri ile (küçük grup tartısmaları, sınıf tartısmaları, tematik vb.) farklı türden kaynaklar (birinci ve ikinci elden yazılı ve görsel kaynaklar) kullanılarak ögrencilerde yüksek düzeyde düsünmeler olusturması amaçlanmıstır. Arastırma, lkögretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde ?pek Yolunda Türkler? ünitesi boyunca aksiyon arastırmanın ?Uygulayıcının Aynı Zamanda Arastırmacı Oldugu? yaklasımı ile yürütülmüstür. Veri toplama araçları olarak ögrenci görüsme formları, aksiyon arastırmasının katılımcısı olan ders ögretmeni ile görüsme formu, arastırmacı notları, ögrenci ürünleri ile ögrencilerin sınıftaki söylemleri ve grup içi tartısmalarını belirleyebilmek amacıyla video-kamera kayıtları kullanılmıstır. Bunların yanında ögrencilerin tarih düsüncesini belirlemek için metin yorumlama soruları; ögrencilerin tarih algıları belirlenmek amacıyla açık uçlu anket soruları veri toplanma aracı olarak kullanılmıstır. Veriler betimsel analiz, içerik analizi ve söylem analizi yaklasımları ile çözümlenmistir. Bu arastırmada elde edilen bulgulara göre, sosyal bilgiler derslerinde, kanıtlara dayalı tarih ögretiminde, ögretmen rehberligi ile kanıtların sorgulanması seklinde islenen tarih dersleri 12 yas grubundaki ögrencilerin ögrenme düzeylerinde bilissel alanda tarihçiler gibi derin tarihsel analizlere ulasabildigi, duyussal alanda hoslanma tutumu gelistirdikleri sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put ?Evidence-based Learning Method? into Primary Education 6th Social Studies teaching practice. Study was done with 20 students who are in 12 age-group in teaching Primary Education 6th social studies teaching history subjects. By using different kinds of materials (first and second hand written and visual materials) and different teaching techniques (group discussion, class discussion, thematic etc.) defined as ?Evidence-Based Learning Method? and appropriate with this learning method?s nature, it is aimed to create different and deep thoughts for learners. Study was done, in Primary Education 6th class social studies teaching, in the course of ?Turks on Ipek Road? unit with the approach of ?Pragmatist is also researcher?. As data collection means, it was used video-camera records so as to determine student?s interview paper, interview with lesson teacher who is one of the action research participants, researcher?s notes, student?s products, classroom participation and group discussion. In addition, it was asked reading texts in order to determine students? history thought, it was also asked open-ended questionnaire questions as a data collection in order to determine students? history sense. Data were analyzed with descriptive analysis, content analysis and pronunciation analysis approaches. According to findings in this study, in social studies teaching, in evidencet-based history teaching, it has been concluded that history teaching, with guidance counselor as questioning the supports, has made students analyse history deeply like historians in 12 age group students? learning level, and has made them enhance likin attitudes in sensitive area.