Benzeşen ve ayrışan yönleriyle 1998 ve 2004 ilköğretim sosyal bilgiler öğretim programlarında (4.-5. sınıflar) ölçme ve değerlendirme yöntem ve teknikleri ve bunlara ilişkin öğretmen görüşleri
Similar and different ways of assesment and evaluating methods and techniques (in 4th and 5tf classes) in 1998 and 2004 primary social studies education programme and teachers opinions related with them
- Tez No: 210307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL KABAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu arastırma sınıf ögretmenlerinin 1998 ve 2004 programlarında kullandıkları ölçme ve degerlendirme yöntem/tekniklerini saptamak, karsılastırmak, 2004 programından sonra kullanılmaya baslanan yöntem/tekniklerin olumluolumsuz yönleriyle ilgili ögretmen görüslerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın örneklemi, stanbul ili, Anadolu Yakası, Kartal, Kadıköy, Sultanbeyli ilçelerindeki ilkögretim okullarında görevli 318 sınıf ögretmenidir. Arastırmanın verileri nicel tekniklerden anket, nitel tekniklerden görüsme ile ankette yer alan açık uçlu sorulardan elde edilmistir. Anket, kisisel bilgiler ve 1998-2004 ilkögretim programları ölçme degerlendirme yöntem/tekniklerine iliskin bilgiler olmak üzere iki bölümden olusmaktadır. Anket formunun sonunda iki adet açık uçlu soruya yer verilmistir. Anket verileri SPSS statistik Programı'ndan elde edilen sonuçlara göre degerlendirilmistir. Anket verilerinin analizinde parametrik olmayan yöntemlerden ?Ki-Kare?, parametrik yöntemlerden ?liskisiz Grup T-Testi? ve ?Varyans Analizi? kullanılmıstır. Örneklem grubundan gönüllülük esasına göre seçilen 28 ögretmenle görüsme yapılmıstır. Görüsme formları yarı yapılandırılmıs olarak hazırlanan altı sorudan olusmaktadır. Görüsme ve anket formunda yer alan açık uçlu sorular yoluyla elde edilen nitel veriler analiz edilerek kategorilere göre tasnif edilmistir. ii Anket, görüsme ve ankette yer alan açık uçlu sorulara göre; Ölçme ve degerlendirme uygulamaları ve seminere katılımda özel okullardaki ögretmenler daha basarılıdır. Ölçme degerlendirme uygulamalarında bayan, kıdemi fazla olan, sosyoekonomik düzeyi yüksek ilçelerde görev yapan ögretmenler daha basarılıdır. 2004 programı ile ilgili yasanan sıkıntılar; seviye grupları, sınıfların kalabalıklıgı, ögretmenlerin bilgi eksikligi, fiziksel kosulların, zamanın yetersizligidir. 2004 programının olumlu tarafları; ögrencilerin yaparak yasayarak ögrenmesi, sorumluluk kazanması, arastırma güçlerinin yükselmesi, derse ilgilerinin, dersteki basarılarının artması, kendini ifade etme, sorumluluk yönlerinin gelismesi, ögretmenlerin farklı zeka türlerindeki ögrencilere hitap edebilmeleri, ögrencileri her yönüyle degerlendirebilmeleridir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to analyse assesment and evaluating methods and techniques in 1998 and 2004 programme, to compare these assesment and evaluation methods and techniques in 1998 and 2004 programme to determine teachers? opinions about positive and negative ways of assesment and evaluation methods and techniques which started to be used after 2004 programme. 318 teachers working in primary schools in Kartal, Kadıköy and Sultanbeyli whera are Anatolian Part of stanbul are the sample of the research. The data of the research was obtained through questionnaire and interviews. The questionnaire included both open-ended and closed-ended questions which are quantitative and qualitative from respectively. Interview also helped the researcher to obtain quantitative data. The questionaire is divided into two sections; the personel information and the information about assesment and evaluation methods and techniques in used 1998 and 2004 primary programme. The data of the questionnaire, which was applied to 318 teachers, was evaluated according to the results of SPSS Statistics Programme. ?Ki-Square?, which is non-parametric test, ?Independent T- Test? and ? Variance Analysis? which are parametric test were used in analysing the data of questionnaire. The openended questions in the questionnaire were classified into categories and made numeratical in accordance with qualitative data analyses teqniques. ii The interview was made conducted with 28 teachers who were chosen from the sample group. The interview forms contained six questions. The qualitative data, which was obtained by the interview, was analyzed and classified according to the categories. According to the questionnaire, interviews and open-ended questions; In application to the seminar about assesment and evaluation; the teachers working in private schools are more successful. In applications of evaluation; woman teachers, teachers who have got higher sensority and teachers who work in districts which have got high social- economic levels, are more successful. The difficulties with 2004 programme are level groups, the crowd of the classes, the teachers? knowledge deficiency, insufficiency of physical situation and insufficiency of time. The positive sides of 2004 programme are fixed that the students? learning by doing and living, the students? gaining responsibilities, the raising of the students searching abilities, the raising of the students interest and successes in lessons, the students? progress in expressing themselves and responsibility manners, the teachers? addressing the students who have got different intelligence types, teachers?evaluating the students in all ways.