Türkiye'de sağlık hizmetlerine yönelik maliye politikalarının etkinliği
The efficiency of fiscal policies towards health services in Turkey
  1. Tez No: 210335
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlıklı bireylere ve toplumlara kavuşma çabaları, günümüz devletlerinin en önemli sosyal ve ekonomik sorunların başında gelmektedir. Sağlık sorunları artan nüfus ile birlikte değişen refah düzeyleri ve sosyal değişimlere bağlı olarak hem artmakta hem de çeşitlilik göstermektedir. Artan refah düzeyi ile birlikte toplumun sağlık hizmeti üretimi ve tüketimi için ayrılan harcama miktarları da yükselmektedir. Sanayileşme, çevre kirliliği, kentleşme, artan yaşam süresi ile artan nüfus oranı gibi etkenler beraberinde pek çok sağlık sorununu da ortaya çıkarmıştır. Sosyal devlet anlayışı gereği de bu sorunları çözmesi gerekli merci ise devlettir. Devletin bu sorunların giderilmesi için yaptığı harcamalar ve maliyetler giderek artmaktadır. Bu durum sağlık sorunlarının ekonomik boyutunu ortaya çıkarmıştır. Küreselleşen dünyamızda sağlık, birey ve toplum için taşıdığı önem nedeniyle öncelikli olarak sunulması gereken bir hizmet türüdür. Bu nedenle bu alana daha fazla kaynak ayrılması gereği ortaya çıkmaktadır. Bugün dünyada sanayileşmiş ülkelere göz attığımızda, bu ülkelerin gayri safi milli hâsıla içinde sağlık hizmetleri harcamalarına ayrılan payın yüksek olduğu gözlenmektedir. Ama burada karşımıza sağlık hizmetinin en temel özelliği olan belirsizlik ve öngörülemezlik sorunu çıkmaktadır (iş kazası, trafik kazası, ev kazası, tabi afetler, hastalıklar vb). Bunun için sağlık ilgili olarak gerekecek hizmetlere kimin ne zaman gereksinim duyacağı önceden öngörülemez. Bu özelliğinin kaçınılmaz bir sonucu sağlık hizmetinin yol açacağı maliyetlerin de belirsiz ve öngörülemez oluşudur (Şenatalar,2003:25) Türkiye'de son yıllarda bu sektöre yönelik Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu ?Sağlıkta Dönüşüm? programı çerçevesinde uygulamaya koyduğu projeler artan ihtiyaçlara çözüm bulma çabalarının bir yansımasıdır. Yeni yapılanma ve sağlık için ayrılan gayri safi milli hâsıla içindeki orandaki artış olumlu bir gelişmedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de sağlık hizmetlerine yönelik uygulanan maliye politikalarının analiz edilerek değerlendirilmesidir. Bu kapsamda sağlık sektörüne yönelik uygulanan harcama politikası, vergi politikası ve bütçe politikası incelenecek seçilmiş bazı OECD ülkeleri ile karşılaştırılması yapılacaktır. Çalışma ile ilgili değinilmesi gereken bir nokta da genel olarak sağlık hizmetleri ile ilgili güncel, güvenilir ve sağlıklı verilerine ulaşmada güçlüklerle karşılaşılmıştır. Türkiye'de sağlık hizmetlerine yönelik uygulanan harcama politikalarının değerlendirilmesinde kullanılacak verilerin temininde ciddi problemlerle karşılaşılmamakla beraber özellikle vergi politikaları ve bütçe politikaları ile ilgili literatürün yetersizliği söz konusudur. Dolayısıyla hizmetlerin etkinliği ile ilgili değerlendirmeler harcama politikaları bağlamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary states are making every effort to succeed in getting healthy individuals and societies, which is of socially and economically outmost importance. Today health problems in every society show both dramatic increase and diversity thanks to population growth and prosperity levels with accompanying social changes. Costs of healthcare delivery are rising with increasing prosperity. Such factors as industrialization, environmental pollution, urbanization, increase of lifeexpectancy and population growth has brought about a many health problems. As required by understanding of social state, it is the state which is expected to solve these problems. However, costs and expenses paid by the states in solving these problems are increasing day by day. That points to the economic dimension of health problems. In globalized world, providing health service has priority over other services due to its importance for the individual and the society. Therefore, more resources need to be reserved for health services. A careful analysis of developed countries shows us that the portion of healthcare costs in GNP is definitely high in comparison with other countries. Yet, at this point we face problem of indefiniteness and uncertainty of expenses, a basic feature of medical services (work accident, traffic accident, domestic accident, natural disasters, diseases etc.). That is to say, it cannot be foreseen who will need health care and when. That?s why health expenses are unforeseen (Şenatalar, 2003: 25). In Turkey, current projects in frame of the Ministry of Health?s ?Transformation in Health? programme are reflections of efforts to supply increasing demands. Reorganization in health sector and a greater portion of GNP for health services are recent positive developments. The aim of this study is to analyze and interpret fiscal policies towards health services. In this context, expenditure, tax and budget policies towards healthcare service will be examined alongside a comparison with some selected OECD countries. Another point that must be identified about this study is that there have been some difficulties in reaching current, reliable and safe data. Though there is not a grave difficulty in getting data that is used in analysis of expenditure policy in health service, specifically the serious gap in literature about tax and budget policies must be mentioned. Consequently, assessments about the efficiency of health service have been made in scope of expenditure policy.