Kütüb-i Sitte Ricâli'nde ibâdet ilim ilişkisi (Tehzîbü't-Tehzîb)
Relationship between sciense and ibadeth in Kutub-i Sitte Rical (Tehzîbü't-Tehzîb)
- Tez No: 210334
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN TEKİNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sünnetin, Kur'an'dan sonra ikinci kaynak olması ?slam âlimlerinin bu kaynağı koruma ve anlama çalısmaları üzerinde yoğunlasmasına sebep olmustur. Kaynağını Hz. Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem)'den alan Sünnet'in ve bunun yazıya geçirilmis sekli olan hadislerin zamanımıza sağlıklı bir sekilde ulasması, gönlünü bu hizmete adayan ?slam âlimlerinin çabalarıyla gerçeklesmistir. Hadislerin değeri onu günümüze tasıyan ravilerin arastırılmasını gerektirmis ve bunun sonucunda tabakat eserleri vücuda getirilmistir. Tabakat eserlerinin yazılıs amacı hem bu değerli insanların hayatını ortaya koymak hem de kötü niyetli kimselerin durumlarını belirtmektir. Bu amaçla, sahih hadisleri ihtiva eden Kütüb-i Sitte'de rivayetleri bulunan ravilerin hayatlarını esas alan rical eserleri kaleme alınmıstır. Bunların en meshurlarından biri de ?bn Hacer el-Askalânî'nin yazmıs olduğu Tehzîbü't-Tehzîb'dir. Türünün en önemli eseri olan Tehzîb'de yaklasık on iki bin ravinin hayatı incelenmistir. Biz çalısmamızda bu eseri temel alarak ravilerin ibadet hayatlarını ve ibadet hayatlarıyla ilmî yönleri arasındaki iliskiyi inceledik. ?badet hayatlarıyla ilmî yönleri arasındaki iliski olumlu mudur; yoksa olumsuz mudur? Olumlu ise bu, pratikte ne anlam ifade etmektedir? Olumsuz ise hangi açılardan olumsuzdur? sorularının cevaplarını arastırdık. Amacımız Kütüb-i Sitte ricali üzerine yazılmıs bu eseri tetkik ederek hem ibadet-ilim iliskisini ortaya koymak hem de Kütüb-i Sitte ricalinin ibadet hayatlarını anlamaya çalısmaktır. Arastırma neticesinde yaklasık yüz elli raviyi incelenmis bulunmaktayız. Ortaya çıkan sonuç, ravilerin ibadet hayatlarına son derece önem verdiklerini göstermektedir. ?badete verdikleri önemin, ilmî hayatları üzerinde de etkili olduğu gözlemlenmektedir. Genel itibariyle ravilerin, ibadet hayatlarıyla ilmî yönleri arasındaki iliski müsbet yönde sekillenirken bazı ravilerin ileri derecede ibadete düskün olmaları ilmî yönleri üzerinde olumsuz etkilere sebep olmustur.
Özet (Çeviri)
Since sunna is the second source after Kur?an, this causes Islam alims focusing to protect and to understand sunna. Arrivals of sunna which originated from Hz. Muhammed and its written form hadith to our time accurately occurred with the endeavors of Islam alims who served for this purpose with their hearts It is required to investigate ravies who made to arrive hadith to our time because of values of hadith and as a result, tabakat literature was arisen. The purpose of this literature is both to figure out the lives of these meritorious people and to indicate the situations of malevolent people. For this purpose, rical literature which based to lives of ravies whose rivayeths were found in Kutub-i Sitte which contains sahih hadith arose. One of the most popular of these is Tehzibu?t Tehzîb which was written By Ibn Hacer el- Askalani. Tehzîb, which is the most important one of this literature, studied the lives of about 12,000 ravies. In our study, we studied the ibadeth lives and relationship between their ibadeth lives and their scientific perspectives based on this work of art. ?Is the relationship between their ibadeth lives and their scientific perspectives positive or negative? If it is positive, what does that mean in practical manner? If it is negative, in which views?? These are the questions which we tried to answer. Our purpose is to figure out relationship between ibadeth and science and to try to understand the ibadeth lives of rical of Kutub-i Sitte by investigating this work of art which was written about rical of Kutub-i Sitte. We studied 150 ravies in our study. The results showed that ravies gave importance to their ibadeth lives significantly. It was concluded that the importance they gave to ibadeth had an effect on their scientific lives. As relationship between scientific perspectives and ibadeth lives of ravies is positive, extreme importance given to their ibadeth lives by some ravies caused negative effect on their scientific perspectives.