Çocuklarda farklı şiddetlerde yapılan antrenmanların anaerobik eşik düzeyine etkileri
The effect of constant conditions within different treaning to the anaerobic thereshold in children
- Tez No: 210368
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu gün anaerobik esik(AE) kavramı artık dayanıklılıgın en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Pek çok arastırmacı çalısmalarında yapılan dayanıklılık antrenmanların VO2maks'ın gelisiminde bir tavan olusturdugunu ve bir noktadan sonra gelisimin meydana gelmedigini buna karsın AE noktasında antrenmanlar süresinde gelisimin meydana geldigini gözlemislerdir. Çocuklar bilindigi gibi bir gelisme ve büyüme periyodu içindedir. Bu periyotta genç çocukların fizyolojik sistemleri, agır egzersizlerin getirdigi yükleri karsılayacak düzeyde degildir. Bu güç ancak gelisme çagı sonrası yakalanabilmektedir. Özellikle 12yasın altındaki çocuklar oldukça yüksek bir sempatik sistem aktivitesine sahiptir. Bu yüzden yüksek bir kalp atım sayısının bulunması ve uzun süren dayanıklılık aktiviteleri onların kapasitelerinin kolaylıkla tükenmesine neden olur. Bu dönemdeki çocukların aerobik güçleri düsüktür. Yeterli oksijen kullanma kapasitesine sahip degillerdir. Bu çalısmada çocuklarda anaerobik esik (AE), %5AE altı, %5AE üstü siddet degerlerinde yapılan antrenmanın esik noktasındaki kalp atım, kosu hızı, kosulan mesafe, süre üzerindeki etkilerine bakılmıstır. Haftada 4 gün 6 haftalık farklı siddetlerdeki devamlı kosular belirgin bir sekilde (AE (%0,4), %5 esik üstü (%11), %5 esik altı (%0,3) AE noktasındaki kosu hızlarını gelistirmesine ragmen (p0,05). Anaerobik esik noktasının %5 üst grubu ile anaerobik esik noktasının %5 altı grubunun 6 haftalık antrenman sonrası Conconi testinde kosabildikleri toplam kosu mesafeleri artmıstır(p0,05). Altı haftalık antrenman programı sonucunda, her üç gruptaki deneklerin A.E noktasındaki kosu hızlarında bir artıs görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today the concept of anaerobic threshold (EA) is accepted as one of the most important indicators of the endurance. Most of the researchers have observed during their researches that endurance trainings constitute an upper limit in V02maks development and after a while there is no development but during the trainings at the AE point development occurs. As it is known, children are in a development and growth period. In this period teenager's physiological systems are not in a level that is enough to meet the loads of heavy exercises. That power can only be acquired after the growth process period. Especially children who are under 12 years old have a high sympathetic system activity. Therefore, high heart beating level and long acting endurance activities cause their capacity, easily, exhaust. In this period children's anaerobic forces is low. They do not have enough oxygen utilization capacity. In this research, the effects of threshold point of trainings that are performed in anaerobic threshold (AE), %5AE below and %5 AE upper endurance levels of this threshold on the heart beating, running speed, distance and time. Although constant running performed for 6 weeks in 4 days has improved AE(%0.4), %5 threshold upper (%11), %5 threshold below (%0.3) AE point runnig speeds (p%5). The total running distance of anaerobic threshold level %5 upper group and anaerobic threshold level %5 below level group in Conconi training after 6 weeks of training have been increased. Threshold group has decreased by %-1, threshold upper group %7.6 ran more than threshold below level %3. On the contrary, difference between the groups has not been found meaningful statistically. At the end of six week training program, there has been an increase in the running speed of three groups of reagents at the A, E points. This increase is statistically meaningful in the group %5 upper endurance level at the AE point.