İbn Recep el-Hanbelî ve Câmiul-ulûm ve l-hikem adlı eserindeki hadîs şerhçiliği
Ibn Recep el-Hanbelî ve Câmiul-ulûm ve l-hikem adli eserindeki hadîs şerhçiliği
  1. Tez No: 210461
  2. Yazar: MUHAMMET SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
bn Receb el-Hanbelî (h.736/895), (m.1335/1393) yılları arasında yasamıs Bagdat'ta dogmus ve degisik slam beldelerinde egitim görmüstür. Pek çok hocadan ders almıs ve önemli eserler bırakmıstır. Kendisi gibi meshur talebeler yetistirmistir. Hadîs ve diger slam'ı ilimler alanında söz sahibi olmustur. Eserleri üzerinde degisik ülkelerde akademik çalısmalar yapılmıstır. Tezimizde bn Receb'in hayatını, hocalarını, talebelerini, eserlerini ve hadîs ilmindeki yeri ile onun Câmiu'l-ulûm ve'l-hikem adlı eserindeki serh anlayısını çalısmıs bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Ibn Receb (h.736/895), (m.1335/1393) born in Bagdat and completed his education in different Islamic countries with different scholars. He left us a lot of important books and students. He was one of the famous scholar of Hadith and other Islamic sciences at his age. Many academic works had been done on his works. In this these we have studied Ibn Racab?s life and his contributions to the Islamic sciences. We took his book Câmiu?l-ulûm ve'l-hikem as a core in this work and tried to find out his commentary method in this book.