İbn Kudâme'nin fıkıh ilmindeki yeri ve el-Muğnî adlı eseri
İbn Kudame's position in fiqh and his book el-Muğnî
  1. Tez No: 655082
  2. Yazar: RECEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hanbelî mezhebine katkıları olan alimlerden birisi İbn Kudâme'dir. Onun el-Muğnî adlı eseri geniş muhtevası, delillere yer vermesi ve değerlendirmeleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu eserden yola çıkarak İbn Kudâme'nin mezhepteki yerini ve katkılarını tespit etmeye çalıştık. Birinci bölümde önce İbn Kudâme'nin hayatına, eserlerine ve kendisi üzerine yapılmış değerlendirmelere yer verdik. Yine bu bölümde el-Muğnî'nin Kitabu'n-nikâh bahsindeki tespitlerimizden yola çıkarak eser hakkında yöntemsel bilgileri örnekleriyle sunmaya çalıştık. İkinci bölümde ise Kitabu'n-nikâh bölümünü Hanbelî fıkıh eserleri ile mukayese ettik. el-Muğnî'den önce telif edilen muhtasar ve şerh türü eserleri; el-Muğnî'den sonra yalnızca şerh türü eserleri inceledik. Nikâh bölümü çerçevesinde, Hanbelî mezhebi ulemasının mezhep içi fıkhî mesaisi üzerinde durduk. İbn Kudâme'nin kendisinden önceki fakihlerden farklı tercihlerini, değerlendirmelerini, benzerlik ve farklılıklarını tespit etmeye çalıştık. Ardından İbn Kudâme'nin kendisinden sonraki Hanbelî fakihleri üzerinde ibare, tercih, tahlil veya kaynaklık etmesi bakımından bir etkisinin/katkısının olup olmadığı, olduysa nasıl olduğu üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
One of the scholars who contributed to the Hanbali sect is İbn Kudâme. His work named al-Muğni comes to the fore with his extensive content, place of evidences and evaluations. Based on this work, we tried to determine the place and importance of Ibn Kudâme in sect. In the first part, we first included the life and works of Ibn Kudâme and the evaluations made on himself. Again in this section, we tried to present the methodological information about the work with examples, based on our determinations in the book of al-Muğni's Kitabu's wedding. In the second part, we compared the section of Kitabu's wedding with Hanbalî's works. Concise and annotated literary works that were copyrighted before al-Muğni; After al-Muğni, we have examined only literary works of annotation. Within the context of the wedding division, we focused on the intra-sectarian fiqh shift of the Hanbali sect. We tried to identify Ibn Kudâme's different preferences, evaluations, similarities and differences from the previous scholars. Then, we focused on whether Ibn Kudâme had an effect / contribution on the Hanbali faculties after him, in terms of expression, preference, analysis or source, and if so, how.