Abrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin tüketici haklarının değerlendirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik bir araştırma
During the European Union in the Turkey consumer rights change and develope research
  1. Tez No: 210464
  2. Yazar: HALİS TOK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tüketici haklarına verilen önem, devletlerin yaşam standartlarına duydukları saygının ve insanları ?birey? olarak gördüklerinin bir ifadesidir. Hatta bir çok firma bile, tüketicinin kendilerini tercih etmesi yönünde, yasaların dahi bir adım önüne çıkıp; cazip, tercihi ön planda tutan, tüketicileri memnun edici programlar geliştirmişlerdir. Çalışmada, Türkiye'deki tüketici haklarının Avrupa Birliği sürecinde nasıl bir gelişim ve değişim gösterdiği, Avrupa Birliği'nin tüketici haklarına bakışı, bu hakların uygulamalara yansıyıp yansımadığı incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, tüketici hakları konusunda değişimlerin toplumun kesimlerine yansıyıp yansımadığı, toplumun bu konudaki ön görüsünün neler olduğu da incelenmiş, bu bağlamda verimli bir tüketici hakları yapısı nasıl olabileceği yapılan tüketici anketi yardımıyla da incelenerek varılan sonuç belirtilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tüketici kavramı ele alınmış, tüketici tanımlamaları belirtilmeye çalışılmıştır. Tarihsel süreçte tüketici hukukunun doğuşu ve evrensel tüketici hakları yaklaşımı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nin tüketici hakları yaklaşımı incelenmiş, tüketici politikasının ana unsurları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de tüketici haklarının gelişimi anlatılmış, Avrupa Birliği sürecinde oluşan tüketici yasalarının içeriği belirtilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'deki tüketicilerin haklarını arama konusunda nasıl bir süreç izleyecekleri, tüketici örgütleri ve bunların yapısı ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgesi kapsamında yapılan tüketici hakları konusundaki anket çalışması neticesinden elde edilen bulgular incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of consumer rights that was given is a cue of states? respect on standart of living and considering human as a individual. Even lots of firms to be selected by consumer, got ahead from lows and developed attractive programme that take over selection and satisfiy consumer. In this research, It is investigated that how consumer rights change and develope with the process of European Union, looking of European Union on consumer rights, and whether these rights reflect on application or not. Beside this, It is investigated that whether changing of consumer rights rebound on community or not and foresight of community. In this concept, how should be an efficient consumer rights was investigated with a consumer questionnaire. This research was composed to four chapters. In the first chapter, consumer concept was handled and definitions of consumer were determined and also consumer law birth with universal consumer rights approach were set. In the second chapter, the approach of European Union on consumer and the basic elements of consumer politics were investigated. In the third chapter, the developing of consumer rights in Turkey was explained and the content of consumer laws with the process of European Union was explored. In the fourth chapter, the process of searching of consumer own rights, consumer organizations and their structure were handled. With the result of investigation on East Blacksea Region, some result have been obtained.