Özel sermaye fonları, gelişimi ve özel sermaye fonu destekli girişimlerde fiyatlandırma
Private equity funds, their development and pricing in the private equity-based enterprises
  1. Tez No: 210465
  2. Yazar: BÜNYAMİN ER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kuruluş aşamasındaki birçok firma büyük miktarlarda sermayeye ihtiyaç duymakla birlikte yeterli iç finansman kaynaklarına sahip değillerdir. Bu nedenle bu tür firmaların dış finansman kaynakları arayışı içerisinde olmaları kaçınılmazdır. Özel sermaye fonu bu tür kuruluş aşamasındaki firmalar için temel bir finansman kaynağı olarak ortaya çıkmıştır. Önceleri, özel ya da halka kapalı şirketlerin fon ihtiyacını gidermede başvurulan bir finansman kaynağı olarak kullanılmışsa da zamanla ara finansman, köprü finansmanı ve kaldıraçlı şirket satın almaları yöntemi ile geç aşama firmaları için de bir finansman kaynağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yenilikçi firmaların desteklenmesi ve finanse edilmesi ve de kaynakların bu yolla ekonominin daha verimli sektörlerine aktarımı konularındaki önemli rolüne rağmen bir varlık sınıfı olarak özel sermaye fonlarının likitsizlik, risk ve getiri gibi anahtar özellikleri konusunda çok az bilgilere ulaşılmaktadır. Özel sermaye fonu yatırımı; iyi tanımlanmış bir çıkış stratejisi ile, toplanan fonların etkin bir yönetim ile özel ya da halka açılmamış firmalara doğrudan öz sermaye yatırımı şeklinde aktarılmasını amaçlayan profesyonel bir yatırım işlemidir. Bu yatırım işlemi ise belirli bir süreç dahilinde gerçekleştirilir. Bu çalışmanın amacı, özel sermaye fonu finansman modelinin temel esasları ve işleyişi hakkındaki temel bilgileri yansıtmak, özel sermaye fonu piyasasının tarihi gelişimini açıklayarak dünya ve ülkemiz açısından günümüzdeki durumunu ifade etmek ve özel sermaye fonu yatırım sürecinin en önemli aşamalarından biri olan fiyatlandırma konusunda gerekli teorik bilgiyi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that many start-up companies need a great amount of capital, but they usually don?t have enough internal financial resources. Thus, it is inevitable for such companies to look for external financial resources. Private equity to have appeared to become a main financial resource for start-up companies. Private equity financing was used to be a financial resource for closely-held and publicly-held corporations. However, it has been lately used for later-stage financing as a mezzanine finance, bridge finance and management buy-out finance. Private equity financing carries a great role of supporting and financing innovative enterprises. Furthermore, it distributes financial resources more effectively among sectors in an economy. Besides its prosperity, there is a shortage of information about liquidity, risk and return for private equity investment as an asset class. Private equity financing is a proffessionally managed investment model that mainly focuses on financing directly closely-held corporations and publicly-held corporations with a well-defined exit strategies. Private equity is a equity capital for users. Private equity investment process has a certain set of rules. The main aim of this study is to make an outline of private equity financing model. It deals with private equity principles, private equity process, private equity both in Turkey and in the world. Beside them, special focus is given to the pricing of private equity investments.