Alfred Döblin'in 'Berlin Alexander Meydanı' ve Zeyyat Selimoğlu'nun 'deprem' adlı romanlarında büyükşehir imgesi
The metropolis image in the novals Alfred Doblin 'Berlin Alexander Square and Zeyyat Selimoglus 'the eartquake
- Tez No: 210486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalısmada 20. yüzyıl büyüksehirleri stanbul ve Berlin de yasananbunalımların sosyal ve fiziksel yapısının incelenmesi ve kapitalist sistem içinde insanınilk etapta yasadıgı çevreye ve daha sonra kendine yabancılasma sorunları irdelenmistir.Bu çalısma, Giris, 2 Ana bölüm ve sonuçtan olusmaktadır. Çalısmanın birincibölümünde Kent ve Edebiyatı baslıgı altında kent ve kentlesmenin tarihsel süreci vekent edebiyatının dogusu ve gelisim süreci sunularak edebiyat türlerinde kent edebiyatıörnekleri verilmistir. kinci bölümde Berlin Alexander Meydanı ve Deprem romanlarınıısıgında Berlin ve stanbul sehirlerinin sosyal ve fiziksel yapısı irdelenmistir.Bu yapıtlarda Döblin ve Selimoglu modernlesme sürecinde sehirlerde yasanakaos ortamı, ekonomik ve sosyal yapı içersinde yalnızlasan, yabancılasan insanlarıntoplumdan kopus süreçleri betimlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this wok, the invenstigation of crisies of the social and physical structurelived in the 20th century metropolises- Berlin and stanbul- and in the capitalist system,human?s alienation problem to his own environment fort he first stage later to himselfare discussed.This work consists of introduction and two parts. In the first part of the work,in the literature kinds, the examples of city literature are given preseting historicalprocess of city and urbanistion, the birth of city literature and development processunderthe title of city and it?s literature. In the second part, in the light of BerlinAlexander Square and the Eartquake the physical and social structure of Berlin andstanbul was discussued.In this work, Selimoglu and Döblin, in the modernization process, descriebechaos environment lived in cities and people becoming alone and alionation in thesocial and economical stucture.