Çağdaş sanat müzeciliği kapsamında Türkiye'deki müzecilik hareketlerine bir bakış
A view at museology activities in Turkey within concept of contemporary art museology
  1. Tez No: 210487
  2. Yazar: AYFER KARABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİYE EYİGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kültürel varlıkları koruma ve gelecek kuşaklara miras bırakma gibi işlevlerinedeniyle müzeleri olmazsa olmaz bir gereksinim olarak kavrayan müzecilik anlayışınınönemini vurgulamak; günümüz koşullarında, ülkemizde bir sorun olarak algılanması gerekennitelik ve nicelik açısından yetersiz müzecilik anlayışını bilinç seviyesine yükseltmek; dünyadave Türkiye'deki müzecilik uygulamalarındaki örneklerden hareketle ideal bir çağdaş sanatlarmüzesi profili oluşturmak tezin amacı olmuştur.18.yy'dan günümüze değin, dünyada, her geçen gün daha başarılı müzecilikfaaliyetleri, koruma yöntemleri geliştirilirken ve görkemli müze yapıları yükselirken,ülkemizde son 50-60 yılda müzecilik anlayışı gelişmeye başlamış, maalesef nitelik ve nicelikaçısından düşük seviyede sonuçlar elde edilmiştir. Müzelerdeki mevcut imkanlar çerçevesindetozlu arşivlerin parçaları konumunda yada sergilendikleri ıssız mekanlarda işlevsizleştirilmişolan eserlere hakettikleri değerin verilmediği görülmektedir. Sanat eserlerini herkesin ilgisinesunabilmek, kültürel hoyratlıktan onları esirgeyebilmek ve birer eğitim aracı halinegetirebilmek gerekmektedir. Çünkü, kişilerin tüketim alanları bildikleri, gördükleri, duyduklarıve dokundukları ile sınırlıdır; bu durumda müzeler, bir ülkenin kültürel koşullanmasını,bilinçlenmesini ve eğitimini sağlayan en üst düzey kurumlardır. Bu durumda, toplum-kültürilişkisinde müzelerin yaygınlaştırılmasının önemi ve müzecilik anlayışının geliştirilmesi gereğianlaşılır olmaktadır. Müzecilik anlayışının toplumsal bilinç oluşturmada gecikmişliğine ve pekçok olumsuzluğa rağmen, ülkemizde, özellikle son 10-15 yıldır bilinç düzeyinin yükseldiği,sadece resmi kurumlar aracılığıyla değil, özel kurumlar aracılığıyla olduğu gözlemlenmektedir.Ancak, plastik sanatlar alanında çağdaş sanat müzeciliğinin en ihmal edilen alan olduğu dagözden kaçmamaktadır.Tez eserimiz, bilimsel bir problematiği araştıran, inceleyen ve çözüm önerilerisunan bir alan yaratma arzusundadır. Müzecilik anlayışının bilinçle kavranmasınayönelik, toplumsal, kültürel, bilimsel katkı sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to highlight the importance of the perception of museology whichcomprehends the museums as the indispensable necessity due to its functions as protectingcultural assets and bequeathing for the future generations; to increase the museology perception,which is inadequate in terms of in quality and quantity, to the consciousness level; to create anideal contemporary arts museum profile with examples from the world and Turkey.Since the 18th century, whereas more successful museology activities and protectionmethods have gradually been developed, and glorious museums have been built around theworld, the perception of museology has been developed in the last 50-60 years, and lowerresults in terms of quality and quantity have been obtained. In the framework of currentsituation in museums, it is observed that the works which are the part of dusty archives or nonfunctionalizedin the isolated places where they are exhibited are not given the worth theydeserve. Presenting works of art to everyone?s appeal, protecting them from cultural abuse andturning them into an education object are all essential. Because, the consumption areas of thepeople are limited with what they know, see, hear and touch; for this reason, it is true to say thatmuseums are the highest - level institutions which ensure the cultural conditioning of thecountry, constituting consciousness, education. At this point, the importance of the spread of themuseums in society-culture relation, necessity of the development of museology perceptionbecomes clear.Despite the lateness in composing social consciousness and much negativity, it isobserved in Turkey that there has been a rise in the level of consciousness towards museologyduring the last 10-15 years through not only the official institutions but also private institutions.On the other hand, it is observed that in the area of plastic arts, contemporary art museology isthe most neglected one.This thesis work which researches, analyzes and finds solutions for scientificproblematic parallel to the determined objectives. It is expected that the perception ofmuseology shall provide social, cultural, scientific contributions to the comprehensionof the scientific, social consciousness of it.