Etnometodolojik yaklaşım ve uygulaması üzerine bir deneme
- Tez No: 7676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
V ÖZET Günümüz sosyolojisinin gelişim basamaklarından biri olan Etnometodoloji, sosyoloji bilimi için yeni bir alt disiplin dalıdır. Bu dalın ortaya çıkışı önemli bir felsefi düşünce akımı olan fenomenolojinin gelişmesiyle mümkün olmuştur. Bu yaklaşımın öncüsü, Edmund Husserl, tüm insanlığın veya toplumların, onun deyişi ile 'biz' im görünen“şey”e (feno mene) karşı aldığımız vaziyeti, hakim olduğumuz zihinsel sü reçleri, özel kavramlarla açıklamaya çalışmıştır. Daha sonra Husserl Fenomenolojisi, Alfred Schutz'un geliştirdiği Fenomenolojik Sosyoloji ile sosyal ve toplum sal bir kimlik kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada yapılan Etnometodoloj ik denemeler yalnızca bu metodun Türk Sosyolojisine tanıtılması ve anket te, mülakatta ve gözlemlerde veri toplanırken önem kazanabile cek bir metod olabileceği tezini savunacak düzeyde gerçek leşmiştir. Etnometodoloji diğer imkânlardan biri olarak, alan araştırmalarında yardımcı bir teknik olabilir. Çünkü hem metodun yeniliği ve şimdiye kadar çok az incelenmiş o- luşu hem de tezin kapsadığı inceleme alanı ancak buna izinVI vermektedir. Schutz ' a göre insan, her türlü zihinsel fonksiyon ları ile kendine has olmasına rağmen, toplum içinde sosyal bir varlık olarak yaşamaktadır. Weber' in * sosyal hareket1 kavramından hareket eden Schutz, insanların günlük hayat içinde, sıradan olağan tavırları ve hareketleri ile top lumun sosyal ve kültürel formunu ve fonksiyonlarını meyda na getirdiğini savunmuştur. Bu görüşü temel alan Garfinkel, bu tezin ana ko nusunu teşkil eden Etnometodolojik çalışmalar ışmğmda,“insan çevresini nasıl tanımlamaktadır, birbiriyle nasıl iletişim kurabilmektedir ”şeklindeki. sorulara cevap ara mıştır. Başka bir deyişle, insanlar aralarında nasıl anlaş maktadırlar. Bu iletişimin ortak anlam bilgisi ne dir. Etnometodoloji bunları araştıran bir metoddur. Yetersiz çalışmalar ve kısıtlı kaynaklara rağmen ortaya çıkan bu çalışma ileride Etnometodoji için Türk Kültür yapısıyla ilgili detaylı çalışmalar yapabilecek araş tırmalara bir başlangıç olma amacını taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
Vi 1 SUMMARY Etnomethodology, which may be considered to be one of stages in the development of modern sociology is a new sub-discipline of the sociology. The emergence of this sub-discipline has resulted from the development of a new way of philosophical thought namely“phenomenology”. By means of special concepts, the founder of this approach, Edmund Husserl, has tried to explain the position.of all mankind or of societies, or in his own saying“our”position towards the apparent“thing”(phenomenon), and the intellectual processes which we have. Later on, with the help of the Phemomenologic Sociology developed by Alfred Schutz, Husserl' s phenomenology has gained a social identity. Ethnomethodologic investigations carried out in this study were realized in such a way simply to introduce this method into Turkish Sociology and to support the idea that it would be a promising method during the data acqui sition processes in questionnaries conversation and obser vations. Due to the fact that it is a relatively new method which have been studied very little so far, Ethnomethodology, among other alternatives, may be a useful auxiliary technique in the field studies. This is the only conclusion whichVI 11 would be allowed by such a study covering a relatively small investigation area. According to Schutz, despite his individual functions, human being keeps his social entity in the com munity. Based on the Weber's concept of“social action”, Schutz has pointed out that the social and cultural forms and the functions of community have been constituted by the ordinary behaviour and movement of the human being in their daily life. Based on this view and under the light of Ethno- methodological studies, Garfinkel has tried to explain how human beings define their environment and how they communi cate and get along with each other. In other words, Ethnomethodology tries to explain how an individual communi cate with the other and to describe the essence of this communication. Despite the in suffucient background investigations, and limited sources, this study aims to introduce the Ethnomethodologic approach by which explanations of the cultural structure of Turkey can be possible.