Etik açıdan genom projesi
Ethical aspects of the human genome project
  1. Tez No: 210504
  2. Yazar: ALİ ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalımada, nsan Genom Projesi'nin kullanım alanları gösterilmekte,bununla birlikte, kullanılan teknik ve uygulama sonuçları etik ve hukuki açıdandeerlendirilmektedir.Bu çalıma iki bölümden olumaktadır. Çalımanın birinci bölümünde; GenomProjesi'nin bilimsel ve tarihi temeli hakkında bilgi verilmi; etik, biyoetik ve tıp etiikavramları açıklanmı, bu balamda hekimin hukuki sorumluluuna deinilmitir.kinci bölümde, Genom Projesi'nin; kök hücre, klonlama ve preimplantasyon genetiktanı gibi bazı kullanım alanları etik ve hukuki açıdan deerlendirilmi; nsan GenomProjesinin etkilerinin sigorta hukuku ve ticaret hukuku açısından deerlendirmesiyapılmıtır.
Özet (Çeviri)
In this study, access areas of Human Genome Project are shown, additionally,the technic used and results of application are evaluated in ethical and juristicalaspect.This study has been established in two sections. In the first section of study,information about scientific and historical fundamentals of Human Genome Projecthas been given; terms of ethic, bioethic and medical ethic have been explaint, in thiscontext, legal responsibilities of the physicians have been dealt. In the secondsection, some access areas of Human Genome Project, as stem cell, cloning andpreimplantation genetic diagnosis, have been evaluated in ethical and juristicalaspect; effects of Human Genome Project on Commercial Law and Insurance Lawhave been done.