Hz. Muhammed'e iman bağlamında Ehl-i kitabın sorumluluğu
The responsibility of the sacred book owner (ahl al kitab) with in the context of belief to prophet Muhammad
  1. Tez No: 210505
  2. Yazar: MUSTAFA BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, Hz. Muhammed'e iman etme açısından Kitap Ehli'nin sorumluluk boyutu konuedilmiştir.Çalışmada, Yahudi ve Hıristiyanların nübüvvete, daha özelde ise Hz. Muhammed'innübüvvetine bakışları tartışılmıştır. Daha sonra Kur'an ve Hadis temelinde, bu temelidestekleyen diğer tarihi unsurlar da dikkate alınarak; Ehl-i Kitabın Hz. Muhammed'e olanimanî sorumluluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu sorumluluk, Ehl-i kitabın kendikaynakları açısından da tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the responsibility of sacred book owners (ahl al kitab) the jews and thecristtions in the belief in Prophet Muhammad is focused on.In this study, the views of the Jews and teh Christians relating prophethood and inparticular to prophethood of Muhammad are examined broadly. Afterwards, the responsibilityof `ahl al kitab? in the belief in Prophet Muhammad is evaluated on the basis of the Quran andthe hadith as well as other historical decument and facts which support these two. Besides,this responsibility has been analysed from the view point of `ahl al kitab?s own sources.