İktisadi büyümenin demokratikleşme üzerindeki etkileri
The effects of economic growth on democratization
  1. Tez No: 210510
  2. Yazar: ŞADUMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki iktisadi büyümenin demokratikleşmeüzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla önce demokrasi kavramı ve çeşitliülkelerin demokratikleşme süreci hakkında bilgiler sunulmuş, bunun yanındaTürkiye'deki demokratikleşme süreci hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışmadaayrıca demokratikleşmenin ölçülmesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve oluşturulan verisetleri ile ilgili bilgiler de yer almaktadır. Uygulama kısmında, farklı zaman dilimleriesas alınarak çeşitli modeller kurulmuş ve ampirik olarak sınanmıştır. Modellerde gelirdüzeyi dışında demokrasi geleneğini temsil eden değişkenlere de yer verilmiştir. AyrıcaTürkiye'deki demokratik sürecin kesintiye uğradığı dönemler de tahminlerde dikkatealınmıştır.Yapılan tahmin sonuçlarına göre, 1923 ? 2003 döneminde Türkiye'de iktisadibüyümenin demokratikleşmeyi pozitif olarak etkilediği, fakat dönem uzunluğukısaltıldığı zaman söz konusu ilişkinin her dönemde sürdürülemediği sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of economic growth ondemocratization in Turkey. For this purpose some information about bothdemocratization concept and democratization process of some countries and Turkey isinitially offered. Furthermore measuring of democratization and some democratizationindices are pointed out. In the empirical investigation part, some models are constructedand tested by considering different time horizons. In these models, except from incomelevel, some variables are used which represent democratization level. Also, deductionsof democracy in Turkey are taken into account.The results of this study indicate that while economic growth affects Turkishdemocratization in 1923 - 2003 periods. When time horizon is shortened, it is concludedthat economic growth effect of democracy is not clear.