1982 anayasası ve Türk yargı kararları çerçevesinde kitle iletişim özgürlüğü freedom of mass communication within the framework of the constitution of 1982 and judgements of Turkish courts
- Tez No: 210511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kitle iletişim araçları hükümet ve halk arasında bilgi ağını sağlarlar.Böylece, kitle iletişim araçları vasıtasıyla demokratik sistem içerisinde iktidarınkontrolü gerçekleştirilebilir. Eğer halk kamu işleri ve hükümet aktivitelerihakkında bilgi sahibi olamazsa ilişkilerdeki birçok şey karanlıkta kalır.Dolayısıyla, kitle iletişim araçları bu denetimi gerçekleştirebilmek için özgürolmak zorundadır.Bu araştırmada, tarihi süreç içerisinde kitle iletişim özgürlüğükavramından bahsedilecek ve aynı zamanda mukayeseli hukuk ta incelenecektir.İkinci bölümde, 1982 Anayasası'nın kitle iletişim özgürlüğü ile ilgili hükümleritartışılacaktır. Son bölüm ise kitle iletişim özgürlüğüne ilişkin yüksek yargıkararlarına aittir.
Özet (Çeviri)
The mass media support the informational connection between governmentand people. In this way, the control of government can be actualized by the massmedia in a democratic system. If people don?t know about public affairs andgovernmental activity, many things would remain obscure part of relationship.Accordingly, the mass media must be independent to realize this supervision.In this research, the concept of mass communication liberty in the view ofhistorical backraund is mentioned and also, the comparative law is analysed. In thesecond chapter, the artical of 1982 Constitution regarding the freedom of masscommunication is discussed. The last chapter belongs to the High Court Decisionson freedom of mass communication.