Tutmacı'nın Gül ü Hüsrev adlı eseri
Tutmacı, Gül ü Hüsrev
  1. Tez No: 210536
  2. Yazar: ALİ OSMAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÂZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 755
Özet
Eski Anadolu Türkçesiyle yazılmı eserlerden ?Gül ü Hüsrev? üzerinde yapılan bu çalıma ?Giri?, ?nceleme?, ?Metin? ve ?Dizin? bölümlerinden olumaktadır. ?Giri? bölümünde Gül ü Hüsrev'in yazarı, konusu, dili, yazılı tarihi ve nüshaları üzerinde duruldu. ?nceleme? bölümünde eserin dil özellikleri tespit edildi. Bu bölüm, imla özellikleri, ses bilgisi, ekil bilgisi, söz dizimi balıklı dört bölümden olumaktadır. ?Metin? bölümünde Gül ü Hüsrev'in mevcut iki nüshasının tenkitli metni yer almıtır. Metnin çevriyazısında, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan çevriyazı alfabesi kullanılmıtır. ?Dizin? bölümü üç kısımdan meydana gelmitir. Birinci kısımda metinde yer alan bütün kelimeler, bazı kelime grupları, isim ve fiil çekim ekleri alfabetik sıraya göre dizilmi, böylece Gül ü Hüsrev'in anlam aırlıklı gramatikal dizini oluturulmutur. kinci kısımda metinde geçen çekim eklerinin yerlerini gösteren ?letme Ekleri Dizini? yer almaktadır. Üçüncü kısımda ise kelimelerin metindeki kullanım sıklıını gösteren ?Sıklık Dizini? bulunmaktadır. Çalımanın sonunda, yararlanılan kaynaklardan oluan bir kaynakça vardır.
Özet (Çeviri)
This study on ?Gül ü Hüsrev?, one of the works of Old Anatolian Turkish, consist of the chapters ?Introduction?, ?Research?, ?Text? and ?Index?. In the chapter ?Introduction? was focused on the author, subject matter, language, date of being written and copies of ?Gül ü Hüsrev?. In the chapter ?Research?, linguistic features of the work were determined. This chapter is composed of four subcategories entitled as ?ortographic features?, ?phonetics?, ?morphology?, ?syntax?. In the chapter ?Text?, critisized texts of two copies of ?Gül ü Hüsrev? wereincluded. In the writing of the text-translation, the transcription alphabet, widely used in Turkey, was used. ?Index? chapter is made up of three parts. In the first part, all the words used in the text, some word groups, inflectional affixes were listed alphabetically, and a semantics-based grammatical index of ?Gül ü Hüsrev? was formed in this way. ?The Index of Inflectional Affixes? is in the second part where the locations of the inflectional affixes used in the text were indicated. ?The Index of Frequency? which indicates the frequencyof the words in the text, is in the thirth part. At the end of study, there is a bibliography comprising the sources utilized.