Değişim sürecinde ilköğretim okullarının etkili okul özelliklerine sahip olma düzeyleri (Erzurum ili örneği)
Levels of effectiveness of primary schools in the process of change ( the case of Erzurum)
  1. Tez No: 210535
  2. Yazar: DURDAĞI AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu arastırmada, Erzurum ilinde bulunan ilköğretim okullarının, bu okullarda görevyapan ve yönetici ve öğretmenlerin algılarına göre ?yönetici?, ?öğretmen?, ?öğrenci?,?öğrenme ortamı ve süreci?, ?okul kültürü ve ortamı? ile ?okul çevresi ve veli? boyutlarındaetkili okul özelliklerine sahip olma düzeylerini belirlemek amaçlanmıstır.Arastırmanın evrenini 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Erzurum il merkezi,ilçeleri, beldeleri ve köylerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan okulyöneticileri ile öğretmenler olusturmaktadır. Arastırmanın çalısma grubunda 155 okulyöneticisi, 616 öğretmen yer almıstır.Çalısmada elde edilen bulgular asağıda özetlenmistir.1- Okul yöneticileri ve öğretmenlerin algılarına göre, Erzurum ilindekiilköğretim okullarının belirlenen boyutlar bakımından en etkili boyutu ?okul yöneticisi?boyutu olup, en az etkili boyutu ?okul çevresi ve veli? boyutudur.2. Erzurum ilindeki ilköğretim okullarının etkililiğine iliskin okul yöneticileri ileöğretmenlerin algıları arasında etkili okulun ?öğretmen?, ?öğrenci?, ?öğrenme ortamı vesüreci?, ?okul çevresi ve veli? boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkgörülmüstür.3. Erzurum ilindeki ilköğretim okullarının etkililiğine iliskin okul yöneticileri ileöğretmenlerin algıları arasında etkili okulun ?okul yöneticisi? ve ?okul kültürü veortamı? boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemistir.4- Erzurum ilindeki ilköğretim okullarının etkililiğine iliskin okul yöneticilericinsiyet, öğrenim durumu ve brans değiskenine göre farklı düsünmemektedirler.5- Erzurum ilindeki ilköğretim okullarının etkililiğine iliskin okul yöneticilerimesleki kıdem ve görev yerleri değiskenine göre farklı düsünmektedirler.6-Erzurum ilindeki ilköğretim okullarının etkililiğine iliskin öğretmenler,cinsiyet ve brans değiskenine göre farklı düsünmemektedirler.7-Erzurum ilindeki ilköğretim okullarının etkililiğine iliskin öğretmenler,mesleki kıdem, öğrenim durumu ve görev yerleri değiskenine göre farklıdüsünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of effectiveness of primary schools incounty of Erzurum in terms of ?administrator?, ?teacher?, ?student?, ?learning process andatmosphere?, ?school culture and atmosphere?, and ?school environment and parent?through the reflections of teachers and administrators.The population of the study is the school administrators and teachers in county ofErzurum?s primary schools in the education year of 2006-2007. There are 202 primaryschools, 155 school administrators, and 616 teachers working in county of Erzurum.The results of the study are the following:1. According to the administrators and teachers, the primary schools of Erzurum aremost effective in administrator dimension, and least effective in school environment andparent dimension.2. There is significant difference between the reflections of administrators andteachers in terms of the dimensions of ?teacher?, ?student?, ?learning process andatmosphere?, and ?school environment and parent? characteristics of effective school,3-There is no significant difference between the reflections of administrators andteachers in terms of the dimensions of ?administrator?, ?school culture and atmosphere?,characteristics of effective school.4- There is no significant difference in the reflections of administrators through theirgender, branches and educational status in terms of the level of Erzurum?s primary schoolsin having the characteristics of effective school.5- There is significant difference in the reflections of administrators through theirexperiences and place of study in terms of the level of Erzurum?s primary schools inhaving the characteristics of effective school.6- There is no significant difference in the reflections of teachers through theirgender and branches in terms of the level of Erzurum?s primary schools in having thecharacteristics of effective school.7- There is significant difference in the reflections of teachers through theirexperiences, place of study and educational status in terms of the level of Erzurum?sprimary schools in having the characteristics of effective school.