Kamu borçlarının gel?r dağılımı üzer?ne etk?ler? (1980-2006)
The effects of public debts on income distribution (1980-2006)
  1. Tez No: 210537
  2. Yazar: SERAP BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalısmada, kamu borçlarının gelir dağılımı üzerindeki etkileri incelenmektedir. ?lkönce, borçlanmanın gelir dağılımı üzerine etkileri hem genel hem de Türkiye özelinde teorikaçıdan değerlendirilmektedir. Daha sonra, 2000-2005 dönemi için yüksek, orta ve düsükgelirli olarak sınıflandırılan 42 ülkeyi kapsayan ampirik bir analiz yapılmıstır. Bu amaçla, çokülkeli yatay kesit analiz yöntemi kullanılarak kamu borçlarının gelir dağılımı üzerindekietkisinin yönü ve derecesi test edilmeye çalısılmıstır.Tahmin sonuçlarına göre, toplam borç stokundaki artıslar gelir dağılımı esitsizliğindeartısa neden olmaktadır. ?ç ve dıs borç sınıflandırması yapıldığında ise, gelir dağılımı ile içborçlanma arasındaki iliski negatif yönlü iken, dıs borçlanmayla pozitif yönlü olduğusonucuna ulasılmıstır. Bunlara ek olarak, gelir dağılımı esitsizliğinin kisi basına gelir, eğitimve kamu harcamaları artısları ile azaldığı; issizlik, kamu harcamaları, enflasyon ve dıs ticaretaçığı artısları ile arttığı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of public debts on income distribution were investigated.Firstly, the effects of public debts on income distribution were utilized theoretically for bothgeneral and Turkey sample. Then, for 2000-2005 period an empirical analysis has been doneincluding 42 countries, classified as having high, medium and low incomes. For this aim, itwas tried to examine the direction and degree of the influence of the public debts on incomedistribution, by using a multi country cross section analysis.According to estimation results, the increase in total debt stocks caused an increase ininequality of income distribution. When classified as domestic and foreign debt, it wasconcluded that there was a negative relation between income distribution and domestic debtwhere as the relation was positive for foreign debt. In addition, it was determined that incomedistribution decreased with increasing in per capita income, expenditure in education andpublic and increased with increasing total debt stocks, unemployment, public expenditure,inflation and foreign trade deficit.