Türk atasözlerinde kelime grupları kip ve şahıs ifadesi
Analizing of Turkish proverbs word groups and mood and personal aspects
  1. Tez No: 210558
  2. Yazar: OSMAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmamızda atasözlerindeki kelime gruplarını, kip ve şahıs ifadesini değerlendirebilmek için bin beş yüz atasözünü inceledik. Çalışmamız ?Kelime Grupları, Kip ve Şahıs İfadesi, İnceleme, Değerlendirme ve Sonuç? olmak üzere beş ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde kelime grupları, ikinci bölümde kip ve şahıs ifadesi ele alınıyor. Üçüncü bölümde bin beş yüz atasözünün ?kelime grupları?, ?kip ve şahıs ifadesi? bakımından incelemesi yapılıyor. Dördüncü bölüm ?Atasözlerinde Kelime Grupları? ve ?Atasözlerinde Kip ve Şahıs İfadesi? başlıklı iki ana bölümden oluşuyor. Bunun ilk bölümünde atasözlerindeki kelime grupları; ikinci bölümde ise atasözlerinde kip ve şahıs ifadesi değerlendiriliyor. Sonuç bölümünde bir önceki bölümde yapılan değerlendirmeden hareketle atasözlerinde kelime grupları ile kip ve şahıs ifadesi hakkında yaptığımız çalışmanın bizi götürdüğü düşünceler ortaya konuyor.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the researcher studied 1500 proverbs to be able to evaluate the phrases, the mood and person in proverbs. The study romprises 5(five) main arts: the phrases, the mood and person, study, evaluation and conclusion. The researcher has handled the phrases in part 1, the mood and person in part 2. 1500 proverbs have been studied in terms of the phrases, the mood and person. Part 4 comprises two main parts entitled the phrases, the mood and person in proverbs. The researcher has dealt with the phrases in proverbs in part 1 of this main part, the mood and person in part 2. In the conclusion part, in light of the evaluation in the previous chapter, the ideas this dissertation about the phrases, the mood and person gave us are mentioned