2006 Türkiye minikler boks şampiyonasında boksörlerin kemik yaşı ve kronolojik yaş uyumluluğunun incelenmesi
The examination of the boxer's bone structure and chronoligal age congruity in 2006 Turkey kids championships
  1. Tez No: 210559
  2. Yazar: MESUT ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Türkiye Minikler Ferdi Boks Şampiyonası'na (21–25 Haziran,2006)katılan alt minik 11–12 yaş ve üst minik 13–15 yaş grupları olmak üzere toplam 64 ilden 36 sıklette 731 minik boksör arasından, tüm müsabakalar boyunca gerek müsabaka sırasındaki rakibine aşırı üstünlüğü gerekse kıllanma, cilt değişiklikleri ve kemik gelişimi gibi fiziki yönden kendi yaşıtlarına göre farklılık gösteren 15 boksörden alınan el-bilek grafiği üzerinde yürütülmüştür.15 boksöre ait el-bilek grafiğinde kemikleşme merkezinde bulunan 27 el-bilek kemiğinin gelişimi Greulich-Pyle iskelet gelişim atlasına göre incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, boksörlerin el-bilek grafiklerinden elde edilen kemik yaşının, kronolojik yaş ile uyumluluğunun incelenmesidir. Her bir boksörün nüfuz cüzdanlarına bakılmak suretiyle takvim yaşı hesaplanmıştır. Greulich-Pyle iskelet gelişim atlasına göre her boksöre ait kemik yaşı belirlenmiştir. Daha sonra, her boksöre ait kronolojik ve kemik yaşı arasındaki uyumluluk incelenmiş ve yorumlanarak tartışılmıştır. Sonuç olarak, üzerinde çalışılan boksörlerin içinde, kemik yaşı ile kronolojik yaşı arasında kayda değer fark olan boksörler tespit edilmiştir. Kemik yaşının kronolojik yaşından fazla olan boksörlerin müsabakalarda rakibine karşı avantaj sağlayabileceği ve bu boksörlerin, müsabaka sırasında yumrukları ile rakibini sakatlayabileceği hatta ölümcül sonuçlara yol açabileceği düşünülmektedir. İyi bir boks tekniğine sahip, iyi bir boks alt yapısı olan ve gelecek vaat eden minik boksörlerin Uluslar arası boks müsabakalarında ülkemizi başarıyla temsil etmesinin, bu gibi durumların mani olmasını ortadan kaldırmak ve ulusal müsabakalarda kemik yaşı büyük ancak alt yaş kategorisinde müsabakalara katılan boksörlerin müsabakalarda rakibini sakatlama ve ölüm olasılığının azaltılması için her boksörün, boks müsabakasından önce kemik yaşı ve kronolojik yaş uyumunun kontrol edilmesinin Türk sporunun ve sporcularının Ulusal ve Uluslararası alanda önünü açacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted by evaluating 15 kids among 731 kids between 11-12 and 13-15 age group from 64 cities and in 36 siklets who took part in Turkey individual kids box championships on 21st and 25 th. June 2006.This study has been carried out by taking hand-wrist graf of those 15 kids and comparing with their counterparts according to their physical features, such as: superiority upon their rivals, becomes hairy, skin changes and bone development.The development of 22 hand-wrist bone of those 15 boxers which is inside the ossification center has been examined according to Greulich-Pyle sceleton development atlas.The aim of this study is to examine the bone structure and its congruity with the calender age which is obtained from the boxers'graf. The calendar age has been calculated by looking at each boxer's ID card.According to Greulich-Pyle sceleton development atlas each boxer's bone age has been defined.After that the congruity of chronological age and bone structure has been examined and discussed.As a result ,those examined boxers who have a difference between their chronological age and bone structure have determined and that those who have much chronological age than bone age are more advantegoeus than those who have less during the competitions besides , it is thought that those boxers who have much bone age may injure their opponent with their punches even lead to dramatic results like death during competition .And it is thought that each of the boxers should be identified according to their bone age through hand-wrist radiography to reduce the amount of injuries and even death risk. Moreover checking the congruity of chronological age and bone age ,for every boxers before every competition will make a good progress in international platform for Turkish Sport .