Milli Mücadele'de bir vali: Sivas valisi Mehmet Reşit Paşa (1868-1924)
As a governor in Turkish war of independence the governor of Sivas; Mehmet Reşit Pasha
  1. Tez No: 210557
  2. Yazar: FİLİZ GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalısmasında 1868-1924 yılları arasında yasayan ve Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulus yıllarında önemli devlet hizmetlerinde bulunan ?Mektubîzade M. Resit (RONABAR) Pasa?nın hayatı incelenmektedir. Yasadıgı dönem ve bulundugu görevler bakımından pek çok tarihi olaya sahitlik etmesine ve birçok eserde anılmasına ragmen; hayatının büyük bölümü karanlıkta kalan M. Resit Pasa'nın kapsamlı bir sekilde arastırılması tarihi olaylara ısık tutması bakımından faydalı görülmüstür. 1900'lü yılların basında devlet hizmetine giren M. Resit Pasa egitimci, idareci, siyasetçi kimligi ile çesitli Vilâyetlerde farklı görevlerde bulunmustur. Onu meshur eden olay ise II. Mesrutiyet'in ilanında Siroz Sancagı'ndan padisaha gönderdigi ültimatom telgrafı olmustur. Balkanlar, Edirne, Kastamonu, Ankara, Akdeniz Adaları ve Sivas gibi önemli merkezlerde valilik ve mutasarrıflık yapan M. Resit Pasa özellikle Sivas Valiligi sırasında Mustafa Kemal Pasa'nın Anadolu hareketini baslatması ve Sivas Kongresi'nin toplanması gibi önemli olaylara müdahil olmustur. Osmanlı Meclis-i Mebusanı I.Türkiye Büyük Millet Meclis'inde milletvekilligi yapmıs olan M. Resit Pasa, 31 yıl 9 gün süren görev hayatında faydalı çalısmaları ve basarılı idareciligi ile Türk Millî Kurtulus Mücadelesi'ndeki onurlu yerini almıstır. II. Mesrutiyet'in lanı, I. Dünya Savası, Mustafa Kemal Pasa'nın Anadolu'ya geçisi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, Heyet-i Temsiliye çalısmaları, Meclis-i Mebusan'ın açılması ve feshi, TBMM'nin açılısı, nebolu Bombardımanı ve Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusu Onun dönemine ait ve etrafında gelisen olaylardır. Arastırma sırasında çesitli arsivlerin dokümanları, zabıt cerideleri, kitap ve makaleler, gazete ve süreli yayınlar ile hatıralar incelenip konuyla ilgili bulgulara ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, Mektubîzade M. Resit Pasha?s life has been examined. He who lived in the period of 1868-1924 had a state-post both in last term of Ottoman Empire and in the early period of the Turkish Republic. Although he was treated in many works of art and he was a witness to the events in terms of the period and the duties he had, most of his life was unclear. The research on M. Resit Pasha in detail is better to flash history. In 1900, having a post in the state he was well-known as a tutor, a governor and a politician in different Provinces such as; the Balkan, Edirne, Kastamonu, Ankara, Island in Mediterranean and Sivas. What made him famous was a telegraph which he sent to Sultan as a ultimatum in the second anouncemend of contitutional monarchy. As a governor in Sivas he helped Mustafa Kemal be Pioneer in the movement of Anatolia. He took part in the organization of Sivas Congress. As a parliament both in Ottoman and in the first Turkish Great National Assembly he served his administrative term took 31 years and 9 days with honour. His successfull administration is known in Turkish War of Independence. In his term many events took place this are; 2nd Announcement of Constitutionals Monarchy 1st World War Mustafa Kemal Atatürk?s initiative to Anatolia Congress in Erzurum and Sivas Opening and Closure of Ottoman Parliament The Opening of Turkish Great National Assembly Bombing in nebolu The Foundation of Turkish Republic Lots of archival documents, written proceedings of TBMM, newspapers, the books and articles, newsletters and recollections were taken into consideration to do the best during the study.