Abbasi ihtilali'nde Türkler
The roles of Turks Abbasi's revolution
- Tez No: 210560
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
?slâmiyet dönemine kadar Türk-Arap iliskileri baslamıs olmakla birlikte ilk ciddi iliskiler Hz. Ömer (634-644) döneminde ortaya çıkmıstır. Baslangıçta pek de dostça olmayan bu iliskiler, Emevîler devrinde de Ömer b. Abdülaziz dönemi (717-720) istisna edilecek olunursa askerî boyutta olmustur. Emevîlerin uyguladığı Arap milliyetçiliği, Türklerin de içinde bulunduğu pek çok unsurun bu devlete karsı düsmanca bir tavır benimsemesine sebep olmustur. Gayri Arap unsurların Emevîlere karsı olan nefretlerini Abbasîler doğru olarak kullanmıslar ve bu unsurları kendi saflarına çekmeyi basarmıslardır. Abbasîlerin baslattıkları ihtilâl, Türklerin yoğun olarak yasadıkları Horasan bölgesinde ortaya çıkmıstır. Horasanlılar Abbasî propagandacılarını desteklemis ve onlara yardım etmislerdir. Ebû Müslim'in baskanlık ettiği ihtilâle farklı kavimlerden, milletlerden insanlar katılmıstır. Bu unsurlardan birisi de Türklerdir. Türkler, Araplardan asağıda tutulmaya, ikinci sınıf vatandas olarak kabul edilmeye tahammül edememislerdir. Bu sebeple de Emevîlere karsı baslatılan harekette yerlerini almıslardır. Abbasî ?htilâli'nin basarıya ulasmasında Türklerin yapmıs oldukları hizmetlerin büyük etkisi olmustur. Emevîlerin yıkılmasından sonra yerine kurulan Abbasî Devleti zamanında gayri Arap unsurlar toplumda üstün bir statü kazanmıslardır. Türkler bu dönemde devlet yönetiminde ağırlıklarını hissettirmeye baslamıslar ve basta askerlik olmak üzere birçok alanda görevler alarak Abbasîler devrinde önem kazanmıslardır.
Özet (Çeviri)
Even though the relationship between Turkish and Arabic has been started in the Islamic Era, the first serious relationship appeared in the age of Hz. Omar (634-644). At the beginning phase this relationship was not friendly. Exceptions of the age of Omar b. Abdulaziz (717-720) the situation was not different and the base of relationship was militarily. Applying Arabic nationalism by Emevi?s to cause the hostility Turkish and other nations? to Emevi?s. Non-Arabic nations? hate to Emevi?s was handled by Abbasi?s in a good way. Thanks to this approach Abbasi?s created interests and sympathy on the other nations. Therefore, the Revolution of Abbasi has occurred in Horasan where the Turkish population located is. Then, Turks supported Abbasi?s propagandists and assisted them to make revolution. The Abbasi?s revolution was leaded by Abu Muslim, different tribals and nations took place in the revolution. One of the important nations of them is Turks. They didn?t tolerate the situation that having low priority then the Arabic nation. Actually, Turks didn?t want to be second raters then Arabs. For this reason, they took place the movement to against Emevi?s and played important role in the Abbasi?s revolution. Non-Arabic nations have gained high authority and status in the society and government after the collapse of Emevi?s. In the age of Abbasi?s, Turks had a great role in army and other governmental affairs.