Türk sigorta sektörünün Ab sigorta sektörü kapsamında ekonomik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of turkish insurance sector at the range of European Union insurance sector
- Tez No: 210572
- Danışmanlar: PROF. SALİH ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye'deki sigorta sektöründe, faaliyetlerinin başladığı 1800'lü yıllardan, günümüze kadar gelen süre içinde sürekli bir değişim görülmüştür. Sistemin kendi kendini yenilemesindeki en büyük katkıyı ise Avrupa Birliği'ne giriş çalışmaları yapmıştır. Sigorta sektörünün, ülke ekonomisi ile doğrudan etkileşim içinde olması sebebiyle devletin özel bir ilgi alanı olmuştur. Bu sebeple çalışmanın amacının genel bir görünümü aşağıdaki sorulara verilecek yanıtlar ile oluşacaktır: - Sigorta sektörünün Türk ve AB ekonomisindeki yeri nedir ? - Sigorta sektöründeki faaliyetlerin ekonomiye etkileri nelerdir? - Türk ve AB sigorta sektörlerinin karşılaştırılması sonuçları nelerdir? Yukarıdaki sorulara cevap aranırken sektör ile ilgili kısıtlı olan literatür taraması yapılmıştır. Güncel gelişmelerin bilgisine, görsel ve yazılı basında verilen rapor ve duyurular ile ulaşılabilmiştir. İlgili kurum ve kuruluşların istatistik çalışmalarının yer aldığı tabloların sayısal verileri ile konu daha kolay anlaşılır bir zemin üzerine oturtulmaya çalışılmıştır. Daha güvenilir bilgi için, anket çalışmasından çok yazılı literatür taraması öncelikli başvuru kaynakları olmuştur. Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda; sektörün ülke ekonomilerinin gelişmişlik düzeyi ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Avrupa Birliği'ne uyum için yapılan çalışmalar ekonomiye olumlu yansımış ve sigorta sektörü büyümesini devam ettirmiştir. Bu olumlu gelişmelerin devam ettirilebilmesi için daha çok birey üzerinde sigortacılık bilinci oluşturulmalıdır. Sigortayı, yalnızca zorunlu olduğu için yaptırmasının önüne geçilmelidir. Personelinin, kaliteli bir sigorta hizmetinin yanında ileriye dönük olumlu hasar değerlendirmesi yapabilecek kadar yeterli eğitimi almış olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance sector in Turkey, has been seemed soo many changes since was started its operations in the beginning of 1800s. The greatest contribution of the system?s renovation is the studies are made for European Union?s candidacy. Government has a special interest in insurance sector, because of its direct relation with the country?s economic system. Therefore, the answers of bellow questions could give a general viewpoint for the base of study: - Where is the Turkish and European Union in this insurance sector? - What are the influences of the insurance sector?s activities to our economy? - What are the basic results of comparision of Turkish and European Union's Insurance Sectors? While we have searched for the answers of above questions, gone through all limitted literature. Recent updated informations are reached by reports and announcements in newspapers and televisions. Argument is made more understandable with the statistical charts of regarding foundations and institutes. For the more reliable information, printed literatures are become our priority than questionary of public survey. Conclusion of our study, Government is seemed like effective in the sector as an auditor and operator of obligatory insurance activities. All studies for European Union Standardization affect our economy in a positive way and help to development of insurance sector. To continue of this positive changes in insurance sector, individuals? knowledge of insurance must be improved. People has to be encouraged to have not only the obligatory insurances. Insurance sector?s employees, who don?t only give a high quality services and also must have enough information about claim functions.