Türkiye-İran ilişkileri (1919-1938)
Political relations of Turkey-Iran (1919-1938)
  1. Tez No: 210573
  2. Yazar: MEHMET ÇETE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ortadogu cografyasının iki büyük devleti olan Türkiye ve ran'ın yaklasık 1000 yıllık siyasi ve kültürel liskileri bulunmaktadır. Geride kalan bu 1000 yıllık süreçte her iki ülkede de yönetim degisikligi olmus ve bu degisimler iki ülke arasındaki iliskileri etkilemistir. Osmanlı Devleti ve Safevi Devleti arasında çok gergin olan bu siyasi iliskiler 20. Yüzyılın baslarında her iki ülkede de yeni yönetimlerin basa gelmesi ile düzelmeye baslamıstır. ki ülke arasındaki siyasi iliskilerin düzelmeye ve gelismeye baslamasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Kaçar Hanedanına son vererek ran'da yönetime gelen Rıza Sah Pehlevi büyük rol oynamıslardır. I. Dünya Savası sonrası ortak menfaat ve ortak düsmanlara sahip olan Türkiye ve ran karsılıklı olarak iyi niyetlerini ortaya koymuslar ve yaklasık bes asırlık siyasi çekismeye son vermislerdir. Çalısmamıza konu edindigimiz dönemde Türkiye ve ran iki ülke sınırındaki Kürt isyanlarına ve ngiltere'nin bölgedeki yayılmacı siyasetine birlikte karsı koymus ve baslattıkları siyasi, ekonomik ve sosyal iliskiler neticesinde bu günkü Türk-ran dostlugunun temelini atmıslardır. Çalısmamıza konu edindigimiz Türkiye ve ran ikili iliskilerde oldugu gibi bölgesel iliskilerde de birlikte hareket ederek Sâdâbad Paktı ve daha sonra Bagdat paktının olusmasına öncülük ederek bu konudaki çaba ve gayretlerini her fırsatta göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey and Iran, which are the two strong power of the Near East, has political and cultural relations for almost 1000 years. In this 1000 years period, both of the countries had administrative changes and these changes effected the relations between the two countries. The taut relations between Ottoman State and Safavids replaced with friendly relations after the new administrations of both countries. At the improvement and development of the relations Mustafa Kemal Ataturk who is the founder of the Republic of Turkey and Riza Shah Pahlavi who gave an end to Kachar Dynasty and came to the administration in Iran played great role. Turkey and Iran which have common interests and enemies showed their good purposes and gave an end to the rivalry of 500 years. In the period we study on, Turkey and Iran resisted to the Kurdish rebellions at the borders and to the spreading policy of the UK in the region together and with the political, economic and social relations they founded today?s Turkey- Iran friendship. As the mutual relations of Turkey and Iran which we study on, they also moved together in the regional relations and one can see the leadership of these two country in the foundation of Sadabad and Bagdat Pacts.