Bartın ili tarım coğrafyası
Agriculture geography of Bartin
  1. Tez No: 210571
  2. Yazar: SALİH SARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalısma alanı Batı Karadeniz Bölümü'nde Zonguldak ile Kastamonu illeri arasında Karadeniz kıyı bölgesinde yer alan Bartın ilini kapsamaktadır. Bu çalısmada Bartın ilinin yer sekilleri, iklim, toprak, bitki örtüsü, nüfus ve arazi kullanım özelliklerinin farklılıkları ve zaman içinde göstermis olduğu değisiklikler tespit edilmistir. Bu farklılık ve değisikliklerin tarım ürünlerinin nicelik ve nitelikleri üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılması ve tarım potansiyelinin belirlenmesi tezin amacını olusturur. ?l yüzölçümünün %88,4'ü tarıma uygun olmayan %12'den fazla eğime sahip alanlardan olusmakta ve yükselti çok yerde 1000 metreyi geçmektedir. Ayrıca Bartın'da iklim değerleri nemli bölge tarım ürünleri için uygun kosullar tasımakta iken, sıcak ve karasal iklim tarım ürünlerinin bir kısmını sınırlandırmaktadır. ?lde yer alan topraklar yıkanmadan dolayı verimsizlesmektedir. Bütün bu değistirilemeyen fiziki özellikler Bartın tarımını sınırlandıran ve gelismesini engelleyen temel faktörler durumundadır. Bartın'da 1990 yılından sonra Merkez ilçe hariç tüm ilçelerde kır ve kent nüfusları hızlı bir sekilde azalmıs. ?lin toplam nüfusu 1990-2000 yılları arasında %11 gerilemistir. Bu durum ise tarımda çalısabilir nüfus miktarı ve niteliğini büyük ölçüde etkilemistir. Tarım ürünleri bölümünde, ürünlerin yetisme kosulları konumuz itibariyle bahsedilmistir. Ayrıca tarım ürünlerinin ilçelerde yıllara göre değisimi tablolar halinde belirtilmis ve yorumlanmıstır. Çalısmamızın sonunda tarımın temel sorunları tespit edilmis ve bu sorunlara çözüm önerileri ayrıntılı bir sekilde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Study field, Bartın and its district throughout Blacksea coast that between Zonguldak and Kastamonu in the Western Blacksea Region. In this study, topograpy, climate, soil, vegetation, population and land use characteristics and its changes as time passed were determined of Bartın. The aim of thesis bring this difference and changes effect on quantity and quality agriculture crops out and determination of agriculture potential. Bartın contains from 88,4 per cent area of unsuitable land which has over 12 per cent slope and altitude mostly over 1000 meters. Also, climatic parameters in Bartın have a suitable condition for agriculture crops of moist region while warm and terrestrial climate to limited part of the agriculture crops. Bartın?s soils become an unproductive because of eluvation. All of the this unchangeble physical characteristics determined that a main factors of limited and obstruct the Bartın agriculture. After 1990 expect the centre population, all rural and urban population rapidly diminished. As a result for this, total population of city reduced 11 percent between 1990 and 2000, quantity and quality of working in agriculture was affected negatively. In the section of agriculture crops, grow conditions of crops were mentioned and also changes of agriculture crops according to years in Bartın district showed with table and explained.