İslam öncesi Arap toplumunda kehanet
The kehanet in Arap saciety of-Islam
- Tez No: 210595
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kadim toplumların sosyal yasamında önemli bir yer isgal eden kehanet, ?slâm öncesi Arap toplumunda yasam seklini belirleyen mühim bir role sahiptir. ?ste bu yapı çerçevesinde kehaneti konu alan çalısmamız o dönem halkının kâhinlere olan ilgilerini detaylı olarak ele almıstır. Çalısma esnasında öncelikli basvuru kaynakları biyobibliyografik eserler ve sosyal içerikli tarih eserleri olmustur. Bunların yanı sıra sözlükler, hadis eserleri, tefsir kitapları, coğrafya kitapları çalısmamızın vazgeçilmez müracaat eserleri arasında yer almıstır. Arastırmamız sonucunda kehanetin iki kısma ayrıldığı ve bu kısımlar içerisinde tespit olunan kehanet çesitlerinin yer aldığı, ele alınan dönemde yasayan kâhinlerin hayatlarının kronolojik tespiti ve bunlarla ilgili örneklerin mevcudiyeti, kâhinlerin vasıfları baslığıyla onların fizikî yapılarının bozuk olusu, giyim tarzları, üsluplarının farklı olması, kehanet esnasında yarı baygın olmaları gibi durumlar tespit olunmus ayrıca kâhinlerin sosyal konumları ve toplumda sadece kehanet görevini icra etmedikleri, toplumsal bir varlık olarak da farklı konumlarda oldukları tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Soothsaying, which has a very important place in ancient societies? social life, had also a very significant role defining life styles of Arabic society before Islam. Thus our study of soothsaying in this frame, has taken that age?s people?s interest of the soothsayers in detail. During this study, the preferred sources were bibliographic works and social thematic works. Besides these dictionaries, hadith works, commentary books, geography books were among necessary works to look at. After our research it is fixed that; soothsaying is divided into two and among those there are varieties of soothsayings, and the chronological fix of those soothsayers? lives and examples, their physical side?s being spoiled, their wearing styles, their having different mode, etc.. and also it is found out that those soothsayers were half fainted during their soothsaying, moreover they were not only soothsayers but also had a social place