İslâm öncesi dönem emân uygulamaları
Amân in Pre-Islamic Arab history
  1. Tez No: 210648
  2. Yazar: BÜŞRA SIDIKA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İslam öncesi Arap toplumunda emân, sosyal hayatın zorunlu bir neticesi olup yarımadada yaşayan kabileler arasında toplumsal ilişkilerin sürekliliğini sağlamaktadır. İslam öncesi Arap toplumuna yönelik tarih çalışmaları oldukça sınırlı olup emân uygulamalarına yönelik herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. İslâm öncesi Arap toplumundaki emânı araştırmaya yönelik olarak ele alınmış olan çalışmada emânın bu toplumda karşılık bulduğu kavramsal çerçeve, şekil, muhteva ve unsurları itibariyle ele alınmıştır. Tarihi perspektif içinde de değerlendirilen emân mevzuu Arap toplumunun İslam'dan önceki yapısının daha detaylı olarak anlaşılmasını sağlamaktadır. İslam öncesi dönem emân uygulamaları hakkında hadis kitaplarında herhangi bir kayıta rastlanılmamıştır. Siyer, megazi ve tabakat kitaplarından belli ölçülerde istifade edilmiş olup ensâb ve eyyâm kitapları oldukça zengin bilgileri muhtevidir. Araştırmamız neticesinde emânın İslâm öncesi Arap kabile hayatının ayrılmaz bir parçası olduğu, kabileler arası ilişkilerde belirleyici bir role sahip olduğu, yarımadada can ve mal güvenliğinin temin edilmesinde, kabileler arası savaş ve ittifaklarda ticarî ya da dinî seyahatlerde güvenliğin sağlanmasında önemli bir faktör olduğu anlaşılmaktadır. En eski örnekleri Hz. İbrahim'e ulaşan emân uygulamalarının bisetten sonra Mekke dönemi ve Medine'deki ilk savaşlar ve buradaki Yahudilerle yapılan anlaşmalarda da etkili olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Am?n is one of few institutions played crucial roles to maintain intertribal and international life in pre-Islamic Arabia. This work aims to scrutinize the concept of am?n in jahiliya age of Arabia, i.e. the period between two prophets, Abraham and Muhammad. Information about am?n practices is quite plenty in especially the classical ans?b and ayy?m sources, although considerable amount of the relative data in condition that cannot be dated and specifically located. This work is consists of mainly two parts, one of which analyzes the concept in a systematic manner, while the other attempts to reconstruct am?n incidents in a chronological order. The first chapter deals with conceptual framework of am?n scrutinizing the relative concepts like jiw?r, him?, and hilf, and analyzing its formation, consisting parties, main functions, important results and traditional symbols. The second chapter, on the other hand, analyzes am?n incidents of pre-Islamic Arabia in three periods, namely pre-Qusayic, Qusayic, and Hashemic. Since il?f, a treaty series that has so complex relations with am?n, had a very distinctive role in Hashemic period, the sub-chapter related with this period is divided according to formation of il?f agreements. Am?n?s functions and its social results imply that it was an institution that rendered social, commercial and religious security to individuals and tribes of pre-Islamic Arabia. Because of am?n?s complex structure, it includes the meanings of tribal membership, refuge, asylum, sanctuary, and agreement, yet it cannot be reduce any of them.