Sanayi ve bilgi toplumu yönetim metaforlarının karşılaştırılması
A comparison of industrial and information society's managerial metaphors
  1. Tez No: 210594
  2. Yazar: SÜMEYRA ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RANA OZEN KUTANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanayi Devrimi ve 19.yy.ın dinamikleri yaklasık yüz yıllık geçmisi olan yönetim disiplininin olusumunu etkileyen en önemli gelismelerdir. 20.yy.ın basından bu yana yönetim disiplini klasik, neo-klasik, modern ve post-modern süreçler geçiren yaklasımlar olarak degerlendirilmis ve birbirleriyle karsılastırılmıstır. Sosyal ve ekonomik dönüsümler olan tarım, sanayi ve bilgi toplumlarından, yönetim disiplinini kapsayan sanayi ve bilgi toplumu bu çalısmada temel baglam olarak kabul edilmis ve incelenmek üzere ele alınmıstır. Sanayi toplumu klasik, neoklasik ve modern yönetim anlayıslarını kapsar yapıda iken bilgi toplumu bilgi paradigmasıyla post-modern yönetim anlayısını içermektedir. Dönemlerin teorik ve ampirik karsılastırılmalarına yönelik yapılan arastırmalara ek olarak dil ve söylem üzerinden bir çalısma gerçeklestirilmistir. Sanayi ve bilgi toplumunun özellikleri ve yapılarına dönük arastırmalar sanayi ve bilgi toplumunun farklılıgını vurgular sekilde sonuçlanmıstır. Ancak dil üzerinden yapılacak bir karsılastırmanın nasıl sonuç verecegi merak konusu olmustur. Dil ve söylem odaklı bu arastırmada dönemleri karsılastırmada tercih edilen olgu metaforlardır. Bilinmeyeni bilinenler aracılıgıyla anlamak amacıyla kullanılan araçlar olan metaforların, soyut konuları somutlastırma islevlerinden hareket edilmistir. 1980 yılına kadar sadece söz sanatı olarak kabul edilen metaforun algısal, bilissel ve dilsel yönlerine dikkat çeken Çagdas Metafor Teorisi arastırmanın temelini olusturmaktadır. Dönemlerin düsünce sistemlerinin ve zihinsel kalıplarının temsillerine, bilim dilinin incelenmesiyle ulasılmaya çalısılmıstır. Çalısma, ikincil veriler üzerinden gerçeklestirilmistir. kincil veriler sanayi ve bilgi toplumunun yönetim anlayıslarını aktaran kitap ve makalelerden olusmaktadır. Verilerin örnekleme ve toplanma sürecinde, Kasti Örnekleme ile arastırmacının ve fikrine basvurulan uzmanların görüsleri istikametinde baslangıç kaynakları belirlenmistir. Baslangıç kaynaklarından yola çıkılarak Tracer/z Sürme yöntemiyle bilinçli bir kaynak izleme süreci baslatılmıstır. Kaynakların atıfları ve kaynakçaları yol gösterici olmustur. Benzer kaynaklara ulasılmaya baslandıgında süreç durdurulmustur. Elde edilen ikincil veriler doküman inceleme yöntemiyle incelenmistir. Anlam odaklı olarak ve kesfedici bir durusla, baslıklara (ana-alt-ayrıntılı baslık) göre metinleri ayırma yaklasımıyla veriler içerik analizine tabi tutulmustur. Elde edilen metaforlar, sanayi toplumu ve bilgi toplumunun yönetim anlayıslarının belirlenen boyutlarına göre tablolastırılarak karsılastırılmıstır. Metaforlar yönetici, yönetilen, yönetim biçimi, örgüt yapısı ve örgütsel güç kaynakları üzerinden kıyaslanmıstır. Sanayi toplumu yönetim anlayısında var olan otokratik yöneticilerin, mavi yakalı ve rutin islerden sorumlu yönetilenlerin, hiyerarsik örgüt yapısının, emir-komuta zincirinin, güç ve bilgiyi tepede toplama yaklasımının hangi metaforlarla temsil edildigi belirlenmistir. Bilgi toplumu yönetim anlayısında var olan demokratik yöneticiyi, zihinsel islerden sorumlu bilgi isçilerini, esnek örgüt yapısını, katılımcı yönetimi ve güçle bilgiyi örgüte yayma egilimini temsil eden metaforlar saptanmıstır. Metaforların paradoksal yönleri de göz önüne alındıgında sanayi toplumunda dayanıklılıgın, katılıgın ve standardizasyonun; bilgi toplumunda ise degisimin, yeniligin ve çesitliligin belirginlestigi görülmektedir. Metafor üzerine yapılan tartısmalarda pozitivist yaklasımı benimseyenlerin bilim dilinin söz sanatlarından, mecazlardan ve retorikten bagımsız olması gerektigi savunusunun aksine bilim dilinde dönemleri izahta kullanılan metaforlara ve bilim diline yerlesmis metaforik kavramlara yogun olarak rastlanmıstır. Yorumlayıcı yaklasım ve hermönetik (yorum teorisi) baglamında bilim dilinin pür yalın, nesnel ve dolaysız olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Management discipline, approximately one hundred years old is affected mostly by Industry Revolution and dynamics of 19.century. From the beginning of the 20th Century, management thought has followed as phases of classical, neoclassical, modern and post-modern approaches that compared and contrasted with each other. The context of the thesis is linked with social-economical transformations namely agriculture, industrial and information societies. This study is particularly based on industrial and information societies as they virtually contain management discipline. Industrial society contains classical, neoclassical and modern management approaches. On the other hand, information society contains post-modern management approach as a result of knowledge paradigm. In addition to theoretic and empirical comparative studies, this study is an effort in alternative dimensions using language and discourse. The comparative studies are generally resulted in differences of characteristics and constructions of two societies. Hence it is thought and seen necessary to compare two societies from the discourse point of view. Metaphors are selected as a phenomenon for managerial comparison of industrial and information societies. Multiple functions of tropes can be used for alternative views. The function of metaphor ?explaining unknown by known? is used for transferring abstract phenomenon to concrete forms. Metaphors were seen until 1980 as artistic and aesthetical usage in literature. The Modern Metaphor Theory focused on cognitive and linguistic sides of discourses. In this study, thought systems and cognitive structures of societies were evaluated by searching scientific language. The study was realized on secondary data as books and articles about industrial and information societies. Main resources were determined by intentional sample method according to opinion of experts. A tracer process was realized on references of selected books and articles. When the data were reached at a satisfaction point the process was concluded. Secondary information was analyzed by document analysing method, especially content analysis. Determined metaphors were compared according to the dimensions of industrial and information societies? management thoughts. Managers, workers, management styles, organization structures and organizational power resources are the dimensions of comparison. Autocratic managers, blue collar workers and hierarchical organization structures symbolise industrial society. Also, democratic managers, white collar workers and flexible organization structure symbolise information society. According to the paradoxical side of metaphors; endurance, hardness and standardization are taking precedence in industrial society. On the other hand; change, innovation and variety are important for information society. In respect to positivist approach, scientific language has to be purified rhetoric and poetic. On the contrary, it is seen that purifying scientific language from artistic word uses is very hard and sometimes it is even impossible. From the view of post-positivism and hermeneutic, it is understood that scientific language is not generally pure, direct and objective.