Anadolulu bir kilise babası: Nazianzuslu Gregory
An Anatolian church father: Gregory of Nazianzus
- Tez No: 210610
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Nazianzuslu Gregory'nin düsünceleri ve yasamı merkezinde Teslis inancının olusum asamalarını inceleyen bu çalısma, aynı zamanda MS. IV. yüzyıla ısık tutmayı da hedeflemektedir. Zira Hıristiyanlık bu yüzyılda, Grek felsefesi ve kültürü ile yogun bir etkilesime girmis ve bir teolojinin vazgeçilmez ögeleri olan inanç beyanları, doktrinler ve terminoloji gibi unsurları üretmistir. Bu verimli dönem, Hıristiyan inanç sisteminin merkez doktrinini yani Teslis inancını büyük ölçüde son sekline kavusturmustur. Gregory bu inancın sekillendirilmesinde ve bilhassa Kutsal Ruh'un Teslis'e dahil edilmesinde önemli bir rol oynamıstır. O, znik Konsili'nde kabul edilen ögretiyi stanbul Konsili'ne kadar tasıyan zincirin bir halkasıdır. stanbul Piskoposlugu'nda bulunan ve kısa süreligine de olsa stanbul Konsili'ne baskanlık eden Gregory, Hıristiyanlıgın bugüne kadar gelen klasik ögretisini ilan eden konsil kararları için güçlü bir zemin hazırlamıstır. Yaklasık iki yıllık bu süre zarfında ortodoks Hıristiyan ögretisini Apollinariusçular ve Eunomiusçular gibi heretik gruplar karsısında savunmustur. Gregory, hem dogu hem de batı Hıristiyanlıgı tarafından önemli bulunmasına ragmen daha çok dogu Hıristiyanlıgı üzerinde etkili olmustur. O, mistik teolojisi, asketik yasam egilimi, imgesel ve apophatik (tenzihi) üslubu ile Ortodoks düsüncesini temellendirmistir. Ayrıca Bizans dünyasının önemli edebi figürleri arasında sayılmıstır. Arastırmamız Gregory'nin, düsünceleri ve yasamı ile Hıristiyanlık tarihinin çok önemli bir dönemi olan IV. yüzyıla ısık tutmus ve V. yüzyılın tartısma konularına da zemin hazırlamıs oldugunu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis besides studying the doctrine of Trinity in accordance with the thoughts and the life of Gregory of Nazianzus also enlightens the fourth century. Because in this century, Christianity had an intense interaction with Greek philosophy and culture and produced essential elements of a theology like expressions of faith, doctrines and terminology. During this influential period the final shape of the Trinity was constituted. Gregory played an important role in the formation of this faith and especially including the Holy Spirit into the Trinity. He was a ring of the chain which carried the Nicene principles to the Council of Constantinople. He defended the orthodox Christian principles against the heretics like Apollinarius and Eunomius during his two year residence in Constantinople. Gregory who was the bishop of Constantinople and presided over the council for a short period had prepared a strong ground for decisions of the council that declared the classical Christian principles which came to us. Although he is important for both Western and Eastern Christianity he has more affected Eastern Christianity. He found basis for Orthodox thought with his mystical theology, his tendency to ascetic life and his imagery and apophatic style. He was called among the important literary figures of Byzantine too. In a word, he enlightened the important period of Christian history, i.e. fourth century with his thoughts and life and laid the groundwork for fifth century discussion points.