İmam Hatip liselerinde siyer dersinin öğretimi
Teaching of siyer lesson in Imam Hatip high school
  1. Tez No: 210667
  2. Yazar: BEKİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KAYMAKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
?mam Hatip Liselerinin ders programı 1999 yılında değismistir. Bu değisikliğe paralel olarak siyer ders programı da değisikliğe uğramıs, 2002 yılında da bu programa göre hazırlanan kitap, Talim ve terbiye kurulunca ders kitabı olarak kabul edilmistir. Bu gelismeler doğrultusunda eski, yeni program ve kitapların arasındaki farklılıkların, benzerliklerin ortaya konması ve siyer dersi öğretiminin ne durumda olduğunun tespit edilmesi ve tarih öğretimindeki yeni yaklasımların siyere uygulanma imkânının olup olmadığını ortaya koymak amacıyla bu çalısma yapılmıstır. Bu çalısma ?mam Hatip Liselerindeki siyer dersinin öğretimiyle sınırlıdır. Alan arastırması Bolu ilindeki ?mam Hatip Liselerinde okuyan öğrenciler ve bu dersi vermis ve vermekte olan öğretmenlerle yapılmıstır. Teorik bilgiler için literatür taraması, alan arastırması için ise öğrencilerle anket, öğretmenlerle nicel görüsme yapılarak bilgi toplanmıstır. Bu arastırmanın sonunda su sonuçlara ulasılmıstır. Siyer öğretiminde tarih öğretiminde kullanılan yöntem ve yaklasımlardan yararlanılabileceği bu kapsamda siyer öğretiminde ahlak için tarih öğretimi anlayısının uygulanabileceği, toplumlar arası hosgörüyü gelistirecek bir anlayısın olusturulması içinde siyere hosgörü anlayısının gelisimi için bir misyon yüklenebileceği tespit edilmistir. Ayrıca tarih öğretiminde kullanılan drama, resim, hikâyeler, örnek olay, müzeler yönteminin siyer dersinde kullanılabileceği tespit edilmistir. Yeni program ve kitabın eski program ve kitaba göre askeri konulara daha az; Hz. Muhammed'in kisiliği konularına ise daha çok yer verdiği, Hz. Muhammed isminin geçtiği yerlerde sahiplenme ve saygı belirten peygamberimiz ve (sav.) ifadelerini kullanmadığı görülmüstür. Yeni program ve kitabın mucizeden arındırılmıs bir peygamber ve din anlayısı olusturmaya çalıstığı, siyerin kendi terminolojisi yerine Türkçe karsılıklarını kullandığı tespit edilmistir. Yeni kitap ve program kronolojik tarih öğretimi yerine konu merkezli öğretimi esas almıstır. Yeni kitabın eski kitaba göre içerik yönünden zayıf ancak harita ve resim bakımından zengin olduğu saptanmıstır. Alan arastırmasında ise ders kitabı ve programın yetersiz olduğu, derslerde klasik yöntemlerin kullanıldığı bu dersle ilgili araç gereç kullanımının düsük olduğu, öğrencilerin ders kitabı dısındaki kaynaklara okul kütüphanesi, internet ve evlerindeki kitaplar yoluyla ulastığı, mevcut programda Hz. Muhammed'in kisiliği konusuna daha çok ilgi duydukları, Hz. Muhammed'in hayatı hakkında ders kitabı dısında en az bir kitap okudukları, Hz. Muhammed'in hayatı hakkında yapılan güncel tartısmaların öğrencileri Hz. Muhammed'in hayatı hakkında daha çok arastırma yapmaya sevk ettiği görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The cirriculum of ?mam Hatip High Schools changed in 1999.The cirriculum of siyer became different in parallel to this change and the book prepared according to this cirriculum in 2002 was accepted as a lesson book by the Board of Education.In accordance to these changes, this study is performed in order to put forward the differences and similarities between the old and the new cirriculum and the books, to determine the situation of siyer lesson teaching and to expose whether the new approaches in history teaching have opportunity to be practiced in siyer teaching. This study is limited with the teaching of siyer lesson in ?mam Hatip High Schools.Field research is performed with the students taking education in ?mam Hatip High Schoolsin Bolu and with the teachers gave and still giving this lesson. In this study, the information is obtained by literature scan for the theoretical knowledge ,and by questionnaries with the students and quantitative meetings with the teachers At the end of the research, the following results are reached: It is determined that the methods and approaches used in history teaching can be benefited in siyer teaching and in this extent, for morals in siyer teaching,a mission can be loaded to siyer in order to form an understanding suitable to history teaching and will improve the tolerance among the societies..In addition, it is determined that the methods used in history teaching such as drama, picture, story, sample event and museums can be applied in siyer teaching. It is seen that the new cirriculum and the book give much place to the subjects of military and Hz. Muhammad?s personality compared to the old cirriculum and the book, however, when Hz.Muhammad?s name is mentioned, they don?t use the expressions like our prophet and (sav.) which indicate ownership and respect..It is also determined that the new cirriculum and the book try to form a prophet purified from miracles, and religion mind and they use the Turkish meanings instead of the Siyer?s own terminology. The new cirriculum and the book base on the subject-centered teaching instead of the chronological history teaching..It is determined that the new book is weak in contents but rich in map and picture compared to the old book. In field research,however, it is seen that the lesson book and cirriculum are inefficient, classical approaches are used in lessons, the use of materials about this lesson is low, the students reach the materials except from the lesson book by means of school library, internet and the boks their houses, they are interestedin the subject of Hz. Muhammad?s personality inthe present cirriculum, they read at least one book about Hz. Muhammad?s life and the recent arguments made about the Hz. Muhammad?s life lead the students to make more research about Hz. Muhammed?s life