Augustinus'ta irade özgürlüğü problemi
The problem of free will in Augustine
- Tez No: 210717
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalısmanın amacı, `Augustinus'ta rade Özgürlügü Problemi'ni degisik felsefi açılardan, ayrıntılı ve genis kapsamlı bir sekilde ele almaktır. Çalısma, Augustinus'un varlık, bilgi ve bilgelik üzerine olan bütünsel kavrayısına dair bir arastırmayla baslamaktadır. Kendisi de bir ölçüde varlık hiyerarsisine tabi olan insan varlıgındaki iradenin konumuyla ilgili tartısmalara, Augustinus'un ontolojisinden türettigi etik yaklasımları çerçevesinde devam edilmektedir. Giris niteligindeki bu bölüm, rasyonel insan varlıgının diger yetileri arasında iradenin gücü ve kapasitesiyle ilgili, Augustinus'un epistemolojisinden türettigi etik yaklasımların ayrıntılı olarak açıklanmasıyla sona ermektedir. Bu bölümde, iradenin akla (anlama yetisine) üstünlügü tezinin Augustinus'un felsefesinde bulundugu da öne sürülmektedir. Çalısmanın ikinci asaması, insan iradesinin özgür oldugu kabul edildiginde ortaya çıkan çesitli felsefi problemlerin islenmesini içermektedir. Bu felsefî problemlerden ilki, esas itibariyle dinsel karakterde olan ve `kötülük problemi' ismiyle bilinen problemdir. Aslına bakılırsa, özellikle Augustinus'un düsüncesinin perspektifinden, kötülük problemi ile özgürlük problemi iç içe geçmis görünmektedir. kinci bölümde bu konulara yer verilmistir. Üçüncü bölümde, irade özgürlügünün imkanı, din felsefesi denebilecek bir yaklasımla incelenmistir. rade özgürlügü burada bir Hıristiyan felsefesinin ilgi alanları olarak degerlendirilebilecek temel sorunlar çerçevesinde irdelenmistir. Son bölüm, felsefe tarihine mâl olmus ve modern felsefe açısından `özgürlük problemi'nin esas özünü olusturan determinizm ve irade özgürlügü problemini ele almıstır. Bu çalısma boyunca, felsefi gerekçelerinin de ardında durularak, insan iradesinin özgür oldugu, ortaya konmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The main concern of this study is to treat `The Problem of Free Will in Augustine? from different philosophical aspects elaborately and exhaustively. The study starts with an inquiry into Augustine?s integral conception about being, knowledge and wisdom and passes on to explicate his ontologically derived ethical thoughts concerning the position of the will within the human being who is itself subject to the hierarchy of being, to some degree. This introductive section ends with the explication of his epistemologically derived ethical thoughts concerning the capability of the will among the other faculties of the rational human being. Herein, that the thesis of the superiority of the will to the intellect (understanding) is found in Augustine?s philosophy is asserted. The second stage of the study consists of the treatment of the various philosophical problems that emerges when the freedom of human will is admitted. The first philosophical problem along the way is the one, known as `the problem of evil?, which is intrinsically a religious one. Indeed, the problem of the evil with the problem of the free will seems to be intertwined into each other, especially from the perspective of Augustine?s thought. In second section, such issues are treated. In third section, the possibility of the freedom of the human will is taken as a subject of some approach, which can be called philosophy of religion. Herein, `freedom of will? is taken as a matter of inquiry from aspects of the main questions which can be construed as concerns of a Christian philosophy. The last section takes up the significant problem of the history of philosophy which is also seen as the gist of the problem of freedom by modern philosophical aspects, that is determinism and problem of free will. Throughout the study, it has been tried to put forth that the human will is free, on its philosophical grounds.