Nübüvvet ve risalet kavramlarının teolojik açıdan anlam çerçevesi
Thesis synopsis
- Tez No: 210718
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tanrı ile insan arasındaki iletisimi saglayan yegâne unsur peygamberlik müessesesidir. Peygamberlik, çogu inanç sisteminde, degisik sekillerle de olsa, mevcuttur. slam dininde de peygamberlik inancı dine mensubiyetin bir sartı olarak iman esaslarından sayılmıstır. Bizim bu çalısmamızın konusu da peygamberlik müessesesini ifade eden ?nübüvvet? ve ?risalet? kavramları olacaktır. Çalısmamızın girisinde peygamberligin gerekliligini ortaya koyarak; ?peygamber,? ?nübüvvet? ve ?risalet? kavramlarını ele aldık. Birinci bölümde, girisle baglantılı olarak, önce peygamberlik üzerinde durduk ardından nebi/nübüvvet ve resul/risalet arasındaki ayrıma dair yaklasımları ele aldık. kinci bölümde ise, kelami ekollerin nübüvvet hakkındaki görüslerini ele aldık ve çalısmamızı bir degerlendirme ile bitirdik.
Özet (Çeviri)
The unique factor enabling communication between Holy God and human beings is prophethood. Prophethood is existent in several belief systems, though in different forms. Islamic religion counts belief in prophethood as one of basic conditions of faith in terms of belonging to religion. Our study?s subject-matter will be ?nübüvvet = prophecy? and ?risalet= embassy? concepts. We have dealt with ?prophet? ?nübüvvet = prophecy? and ?risalet = embassy? concepts in the Introduction, by emphasizing the necessity of prophethood. We treated prophethood first of all in connection with the Introduction in the First Chapter and dealt with approaches in terms of differentiation between ?nebi/nübüvvet = prophet/ prophethood? and ?resul/risalet =ambassador/embassy?. We studied thoughts of ?kelami = Oral? schools (schools treating Holy God?s unification) on prophethood in the Second Chapter and finalized the study with an evaluation.