Şer'iyye sicillerine göre Kayseri'de gayrimüslimler(1800-1850)
Non-muslims in Kayseri according to registers under canonic legislation(1800-1850)
- Tez No: 210721
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osmanlı Devleti?nde gayrimüslimlerin durumu uzun zamandır gündemi me?gul eden bir konudur. ??er?iyye Sicillerine Göre Kayseri?de Gayrimüslimler (1800-1850)? adlı tezimizde öncelikli olarak gayrimüslimler hakkında yapılmı? çalı?malar hakkında bilgiler verilmi?, daha sonra ?slam hukuku ve Osmanlı Devleti?nde ki durumları anlatılmı? ve gayrimüslimlerin sahip oldukları haklar incelenmi?tir. ?slam hukukunun gayrimüslimlerin hayatlarına ait kısıtlama gibi görülebilecek olan bazı hükümlerinin Osmanlı devleti?nde ne derece uygulandığı ?erîyye sicillerinden hareketle incelenmi? ve görülmü?tür ki Osmanlı gayrimüslimleri hiçbir baskıya maruz kalmadan her türlü hak ve hürriyete sahip olmu?tur. Kayseri ?ehri içerisinde gayrimüslimlerin nüfus sayıları, yerle?im yerleri tespit edilerek gayrimüslimlerin oldukça maharetli olduğu, hatta Müslümanları dahi geride bıraktıkları ekonomik hayattaki yerleri, sosyal ya?amları, dini hayatları ve Müslimlerle olan ili?kileri ayrıntılı olarak değerlendirilmi?tir. Çalı?mamızın bu konuda yapılacak olan diğer ara?tırmalara örnek te?kil etmesi ve bir nebzede olsa katkı sağlamasını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Status of non-Muslims in Ottoman State is a subject occupying the agenda for a long time. In our thesis headed ?Non-Muslims in Kayseri According to Registers under Canonic Legislation (1800-1850)?, information particularly about studies on non-Muslims was presented, and their status according to Islamic law in the Ottoman state were explained, and rights owned by non-Muslims were studied. Level of application of some provisions of the Islamic law that can be regarded as restrictions were examined under the light of registers under canonic law and it was seen that the Ottoman non-Muslims had all the rights and freedoms without any pressure. Population numbers and locations of settlement of the non-Muslims in Kayseri city were found, and it was seen that non-Muslims were rather skilful and even surpassed Muslims; and their social lives, religious lives, and relations with Muslims were evaluated in detail. We hope that our study with be an example for other studies on the same subject, and contribute to the literature even to a very small degree.