Şer'iyye sicillerine göre xıx. yüzyılın ilk yarısında Trabzon'da gayrimüslimler(1800-1850)
Non-muslims in Trabzon in the second half of nineteenth century according to registers under canonic legislation
  1. Tez No: 210722
  2. Yazar: HÜLYA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
?er?iye sicilleri göz önüne alınarak hazırladığımız tezimizin konusunu XIX. yüzyılın ilk yarısında Trabzon?daki gayrimüslimler olu?turmaktadır. Trabzon ?ehrindeki gayrimüslimler örnek alınarak yapılan bu çalı?ma altı bölümden olu?makta olup sırasıyla demografik durum ve mahalleleri, ekonomik yapı içinde esnafların durumunu, borç-alacak münasebetlerini, mülk alım- satımını, sosyal hayat dolayısıyla sahip oldukları evlerin özelliklerini, giyim-ku?amlarını, aile ya?amlarını, eğitim-öğretim ve son olarak da müslim-gayrimüslim ili?kilerini ele aldık. Bu tez ile, önemli ar?iv kaynakları arasında olan ?er?iye sicillerinden elde ettiğimiz bilgiler ı?ığında Osmanlı gayrimüslimlerinin hayatın tüm alanında hak sahibi olduklarına, ibadetlerini serbest bir ?ekilde yaptıklarına, istedikleri her meslekte ilerlediklerine, zenginle?tiklerine, onlara kar?ı uygulanması gereken bir takım kurallar varsa da bunların pek denetlenmediğine, kısaca devletin tam bir ho?görü ortamında bütün tebaasına elinden geldiğince e?it davrandığına ?ahit olunmu?tur. Ayrıca farklı dinlere mensub insanların çok uzun süre birbirlerine kar?ı hiçbir dini dü?manlık göstermeden bir arada ya?amaları ve kayna?maları, Osmanlı Devleti?nin altı yüz yıllık saltanatının en önemli sebebi olsa gerektir.
Özet (Çeviri)
Subject matter of our thesis we have written after examining the registers under canonic legislation is non-Muslims in Trabzon in the second half of nineteenth century. This study performed on the consideration of non-Muslims in Trabzon city consists of six sections; and we evaluated the demographic situation and quarters, statuses of tradesmen with the economical structure, relationships of debts and receivables, trading of real estate, properties of houses owned by them within the social life, their way of dressing, family lives, educational and training statuses, and lastly, relationships between Muslims and non-Muslims. Throughout this thesis, we found out under the light of registers of canonic law that Ottoman non-Muslims had rights in all the areas of life, were free in their worshipping, could advance in any profession they chose, could become rich, and the rules against them were not followed very strictly, if any, and in short, the state could treat all the subjects equally as far as possible. In addition, living together and going well with each other of people from different religions must be the most important reason for the reign of Ottomans for six hundred years.