Fârâbî ve İbn Sînâ'da ilimler sınıflandırması
The classifications sciences in Fârâbî and Ibn Sînâ
  1. Tez No: 210720
  2. Yazar: İLHAMİ ÇITIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Düsünce tarihinde, filozoflar ya da felsefe sistemleri çesitli sekillerde ve çesitli yaklasımlarla birçok ilim sınıflandırmaları ortaya koymuslardır. Bu sınıflandırmaların her biri filozofun ya da felsefî sistemin epistemoloji alanındaki düsüncelerinin dogal bir sonucu ve bilginin birikmesiyle birlikte onun sistematik bir yapıya kavusturulması gibi temel bir ihtiyaçtan dogmustur. Biz bu çalısmada slam felsefesinin iki filozofu olan Fârâbî ve bn Sînâ'nın ilimleri ne sekilde sınıflandırdıklarını incelemeye çalısacagız. Çalısmamızda sadece ilimlerin sayımını yapmakla kalmayıp, bu sınıflandırmaların epistemolojik ve ontolojik anlamını ve ilimleri sınıflandıran filozofun kendi felsefî sisteminde bu konunun yeri ve önemi üzerinde de durulacaktır. Konunun bu sekilde ele alınması bir taraftan slam felsefesinin günümüzdeki pratik ve teorik yansımalarının olup olmadıgının zımnen tesbitine diger taraftan ise yeniden yapılacak bir ilimler sınıflandırmasına katkısı olup olmayacagı konusuna da açıklık getirecegini umuyoruz. Çalısmanın birinci bölümünde ilim ve sınıflandırma kavramları ayrı baslıklar altında ele alınmıstır. Fârâbî ve bn Sînâ'nın ilim anlayısı ise ayrıca degerlendirilmistir. kinci bölümde ise, Fârâbî ve bn Sînâ'nın ilimler sınıflandırması kendi eserlerinden yola çıkılarak incelenmis ve bu sınıflandırmaların degerlendirilmesi yapılmıstır. Üçüncü ve son bölümde ise ele aldıgımız iki sınıflandırmanın karsılastırılması yapılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the history of thought philosophers and philosophical systems put forward many classifications of sciences in different forms and approaches. Each of these classifications is is the natural consequence of the ideas of a philosopher or a philisophical system in the field of epistemology, and it stemmed from a basic need to have a systematic structure by means of experience accumulating . In this study, we will try to examine how Fârâbi and In Sînâ, two of the most famous philosophers of the Islamic philosophy, classified the sciences. We will not only count sciences, but concentrate on the ontological and episthemological meaning of the classifications, and on the place of this matter and its importance in the philosophical system of the philosopher who classified them. We hope that handling the subject in such a manner will clarify whether there are theorotical and practical reflections of the Islamic philosophy today as well as making a contribution to a new classification in the field of sciences. In the First Part the concepts of science and classifications were examined under different titles. The view of Fârâbî and Ibn Sina on the science was separately taken up. In the Second Part, their classifications about the sciences were put forward by setting out from their own works and a required evaluation was made on them. In the Third Part the comparision of the classifications by Fârâbî and Ibn Sina was made.