Şer'iyye sicillerine göre Tarsus'ta gayrimüslimler
Non-muslims in Tarsus according to registers under canonic legislation
  1. Tez No: 210723
  2. Yazar: ÇİĞDEM DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİM SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı Devleti yüzyıllar süren varlığında oldukça geni? bir alana yayılmı? ve doğal olarak bu kadar geni? bir alan ve zaman hükmettiği ki?iler ve toplumlar oldukça çe?itlilik arz etmi?tir. Bu çe?itlilik Osmanlı içinde adeta bir gökku?ağı olu?turmu?tur. Birbirine karı?mayan ancak yan yana duran renkler gibi bir âhenk olu?turan Osmanlı halkı da farklı dinlere ve ırklara sahip olmu? olmalarına rağmen, yine bu farklı unsurlar aynı devletin çatısı altında ya?ayarak ve büyük bozulmalar olmadan günümüze kadar kendilerini koruyabilmi?lerdir. Elbette ki bu çe?itlilik ve bunu içinde bulunduran Osmanlı Devleti sadece Türk tarihçiler tarafından değil farklı ülke vatanda?ları olan birçok tarihçinin ve doğal olarak tarihçi olmayan insanlar tarafından da merak konusu olmu? ve özellikle tarihçiler bu konu üzerine sıklıkla eğilmi?lerdir. ?lk a?amada ara?tırmacılar daha çok egemen unsurların azınlıklar diye adlandırılan bazılarının aslında azınlık sayılamayacak kadar fazla nüfusa sahip olan grupların, devlet içinde ve sosyo-ekonomik ya?amda nasıl yer aldıkları konusuna daha fazla ilgi göstermi?lerdir. Bunun sebeplerinden bazıları siyasi de olabilmekte ve hatta yanlı ara?tırmalar da yayınlanmaktadır. Ancak sebebi her ne olursa olsun yapılan ara?tırmalar yine de böylesine geni? yelpazeye sahip bir konu olarak sınırlı kalmaktadır. Biz bu nedenle tarafsız ve bilimsel olabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalı?tığımız bu ara?tırmamızda böyle bir konu seçerek, yelpazeyi daha geni? tutabilmeye ve ara?tırma sahası olarak Tarsus?ta Gayrimüslimleri ara?tırarak küçük bir tuğla da biz koymaya çalı?tık.
Özet (Çeviri)
Throughout its existence which continued for hundreds of years, the Ottoman State outspread on a quite vast area and naturally the people and societies which it dominated on such a large area and time had been various. This variety created so to say a rainbow in the Ottoman region. The Ottoman society which formed a harmony as the colors that do not mix but stand side by side, comprised of different religions and races, despite this fact, this different components lived under the framing of the same state and they have been able to preserve themselves without big deteriorations until the present day. Of course bearing this variety in itself, the Ottoman State has become a subject of interest for not only Turkish historians but also many historians of different nationalities and also people who are not historian, especially historians has frequently handled this subject. In the first step, the researchers rather interested in groups which had a large population enough to consider them as not being minorities, how these groups took place inside the state and in the socio-economic life. Some of the reasons for that might be political and even tendentious researches are published. But whatever the reason is, the researches made remains limited for such a large range subject. Therefore, in this research which we did our best for it to be unprejudiced and scientific, we chose a subject like this in order to keep the range larger and contribute by putting a little brick so we made a study of the non-Moslem people in Tarsus.